Çinli Finans Kurumundan Vatandaşlarına Kripto Para ve ICO Uyarısı

Çin Halk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren bir internet finans kurumu vatandaşlarını, ülke dışındaki ICO’lara ve kripto para alım satım işlemlerine katılmamaları konusunda uyardı.

Kendi kendisini düzenleyen bir internet finans topluluğu olan Çin Ulusal İnternet Finans Kurumu (NIFA) ülkedeki yatırımcılara, ülke dışındaki platformlarda kripto para işlemleri yapmanın riskli olduğunu ifade eden bir genel  duyuru yayınladı. Çin Merkez Bankası’nın öncülük ettiği yetkililer, geçtiğimiz eylül ayında ICO’lara yönelik genel bir yasak getirmişti ve ülkedeki kripto para borsalarını kapatmıştı. Bu düzenleyici kısıtlamaları göz önünde bulunduran NIFA, Çin’de bulunarak kripto para alanındaki işlemlerine ülke dışındaki platformlar üzerinden devam eden bireylerin ve kurumların gözlendiğini iddia etti.

NIFA tarafından yayınlanan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“Yurt içindeki yatırımcıların; kripto para işlemleri gerçekleştirmek için ülke dışındaki platformları kullanmaları, onları belirli risklerle karşı karşıya getirecektir. Yatırımcılar, ülke dışındaki ICO işlemlerinden uzak durmalıdır. Bu işlem platformlarının bazıları kapatılmış ve bazılarına ise giriş yapmak sınırlandırılmıştır. Ülke dışındaki ICO işlem platformlarında belirli bir düzenleme olmadığından yatırımcılar; sistem güvenliği, piyasa manipülasyonu ve kara para aklama gibi konularda risk altındadır.”

Çin Merkez Bankası tarafından geçtiğimiz yıllarda kurulan ve kendi kendisini düzenleyen bir organizasyon olan NIFA; ülkedeki  bireylerin ve varlıkların, yurt içindeki sosyal platformlar ve çeşitli bankacılık dışı ödeme komisyoncuları tarafından desteklenen borsa dışı işlemlere katılmaya devam edeceklerini belirtti. Ayrıca kurum bu tür işlemcilerin, “mevcut yasalara ve düzenlemelere belirgin bir şekilde uymayan kripto para işlemlerine” katkıda bulunduğunu ifadelerine ekledi.

NIFA’nın duyurusu, tüm dünyadaki kripto para işlem platformlarına yurt içinden erişmeyi engellemeye niyetlenen Çinli finansal yetkililerin yayınladıkları geniş çaplı rapordan iki hafta sonra yapıldı.

Bir devlet toplantısından sızan haberlere göre Çin Merkez Bankası başkan yardımcısı Pan Gongsheng, kripto para işlemlerine toplu bir yasak getirmesi için hükümete baskı yapmıştı. Gongsheng şimdi de; çeşitli düzenleyicilerin ve meclis üyelerinin de bulunduğu toplantı esnasında Çin’deki internet erişimini düzenleyen kuruma, uluslararası kripto para borsalarına ve alım satım hizmetlerine olanak sağlayan yurt içindeki mobil uygulamalara olan erişimleri engelleme çağrısında bulundu. Buna gerekçe olarak ise Çin yuanı ile ilgili çeşitli kaygıları gösterdi.

Son olarak NIFA tarafından yayınlanan duyurudaki şu ifadelerin gerçeği yansıttığını söyleyebiliriz:

“Yatırımcılar, ‘sanal para’ işlemlerine olanak sağlamak için yapılan bütün bu eylemlerin yasalara aykırı olduğunun farkında olmalıdırlar.”

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitbon Türk Girişimcilerin İlgisini Çekiyor

Sonrakini Oku

Japon Elektronik Devi Bitcoin Ödemesi Kabul Etmeye Başladı

Bir Cevap Yazın