Çinli E-Ticaret Devi Dijital Yuan İle Maaş Ödemeleri Yaptığını Duyurdu

Çin merkezli dev e-ticaret şirketi JD, çalışanların bir kısmına dijital yuan ile maaş ödemesi yaptığını açıkladı. JD resmi sitesinde dijital yuan kullandığını duyururken, Fuzhou’da dördüncüsü gerçekleştirilen  bir yıllık DCEP tanıtım etkinliğine katıldığını kamuoyuyla paylaştı.

JD, Dijital Yuan Denemelerinde Aktif Rol Oynuyor

Dev şirket, Eylül 2020’den bu yana gerçekleştirilen Suzhou, Pekin ve Chengdu turlarında teknoloji ve hizmet desteği ile ön plana çıktı. JD, Çin Halk Bankası Dijital Para Birimi Enstitüsü (PBoC) ile imzalanan ortaklık kapsamında faaliyetlerine son hızda devam ediyor.

Şirket, geçtiğimiz ocak ayında çalışanların bir kısmına dijital yuan ile maaş ödemesi yaptığını duyurdu. JD ayrıca B2B ve bankalar arası ödemeler için de dijital yuan kullandığını bildirdi. Çin, dijital yuan test operasyonları için birçok şirket ile ortaklık çalışması yürüyütor. Çok sayıda teknoloji şirketi dijital yuan çalışmalarına önemli katkı sağladı.

JD maaş ödemeleri için dijital yuan’ı benimseyen ilk Çin merkezli şirket oldu. JD, çalışanların maaşlarını DCEP olarak yatırmak için Industrial and Commercial Bank of China (ICBDC) ile ortak çalışması yürütüyor. JD’nin yanı sıra DiDi Chuxing, Bilibili ve Meituan Dianping Çin Halk Bankası ile dijital yuan için pilot çalışmalarına katıldı.

Dijital Yuan Spekülasyonları

Çin, dijital yuan tanıtma etkinliklerini ve uluslarasılaştırma hedefini gerçekleştirmeye yönelik adımlar atmaya devam ediyor. Bu çalışmalar bazı isimler tarafından dijital yuan’ın ABD Doları’na karşı bir tehdit oluşturabileceği iddiasına dönüştü. Bir Bloomberg raporuna göre, Biden yönetimi Çin’in dijita yuan çalışmalarını yakından izleme ve inceleme kararı aldığını bildirdi. Bazı Amerikalı yöneticiler Çin’in bu çalışmalarını dünyanın hakim rezerv para birimi doları devirmek adına bir operasyon olduğunu öne sürdü.

Öte yandan Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Li Bo, hedeflerinin doları veya başka bir para birimini devirmek olmadığını dijital yuan’ı Çin sınırları içerisinde geliştirmeyi planladıklarını aktardı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

DOGE Yorum: Popüler Analist Dogecoin’in Yükselişinin Perde Arkasını Açıkladı

Sonrakini Oku

JPMorgan Özel Müşterileri İçin Bitcoin Fonu Kurmaya Hazırlanıyor

Bir Cevap Yazın