”Çin’in Kripto Parası AliPay ve WeChat İle Uyumlu Olacak!”

Facebook’un kripto para projesi Libra, ABD de dahil dünyanın dört bir yanından tepki çekmeye devam ederken, dünyanın önde gelen güçlerinden Çin’in kripto para birimi de geliştirilmeye devam ediyor. Çin’in merkez bankası destekli dijital para biriminin 2019 yılının sonuna kadar hazır olması beklenmekte ve bu proje hakkında yeni bir gelişme mevcut.

Çin’in dijital para biriminin direkt olarak yedi önemli kurumla ortaklaşa piyasaya sürüleceği ve bunların Çin Ticaret Bankası, Çin Bankası, Çin Ziraat Bankası, Tencent, Union Pay ve Çin Bankalar Birliği ile Alibaba olduğu vurgulanmaktaydı. Çin’in Tencent’in WeChat uygulamasının ve Alibaba’nın AliPay uygulamasının desteğini alıp kendi dijital para birimini burada kullanıma açması kesinlikle inanılmaz bir tanınırlık ve kullanım sağlayabilir.

Libra’ya Benziyor

Geçtiğimiz günlerde Binance benzer bir açıklama yapıp AliPay ve WeChat ile ortaklık imzaladıklarını duyursa da, AliPay’den anında bu habere yalanlama gelmişti. AliPay’in neden böyle bir açıklama yaptığı o anlarda anlaşılamasa da, Çin hükümeti ile yapılan anlaşma gereği böyle bir cevabın verilmiş olabileceği tahmin edilmekte. Uzmanlar Çin’in dijital parasının Libra’ya benzediğini de vurgulamışlardı.

Çin MB sözcüsü konu hakkında yaptığı açıklamada bunun Libra’ya benziyor olmasına rağmen Libra’dan katbekat daha üstün olduğunu ifade etti. Libra’ya gelen baskılar kesinlikle uzun vadede Çin’in dijital para biriminin önündeki engelleri ve rekabeti azaltabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

NBA’in Ünlü Takımı Kripto Koleksiyonu Hazırlıyor

Sonrakini Oku

Miami Uluslararası Havaalanı’nın İlk Bitcoin ATM’si

Bir Cevap Yazın