Çin’in Facebook’u Kripto Paraları Yasakladı

Çin’in en popüler mesajlaşma uygulamalarından WeChat, ödeme polikalarını güncellediğini ve bundana sonra kripto paralarla işlem gerçekleştiren kullanıcılarının hesaplarını kapatacağını açıkladı.

Tencent’ın geliştirdiği WeChat, Çin’in en popüler sosyal medya uygulamaları arasında yer alıyor ve aylık 1 milyarı aşkın kullanıcısı bulunuyor. WeChat’in kripto para yasağının 31 Mayıs’ta yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Tezgah Üstü İşlemler

Primitive Ventures’ın kurucu ortağı Dovey Wan yaptığı açıklamalarda Çin’deki tezgah üstü işlemlerin büyük bir kısmının WeChat platformu üzerinden gerçekleştirildiğini belirtti. Bu nedenle WeChat’in kripto para işlemlerini yasaklamasının ülkedeki yerel likidite hareketlerini etkileyebilir. Geçtiğimiz yılın Eylül ayında Çin yerel medyasında, Dovey Wan’i haklı çıkarırcasına kripto para yatırımcıların tezgah üstü işlemler için sıklıkla WeChat ve Alipay’i kullandığı haberleri dolaşıyordu.

WeChat’in kripto para işlemlerini yasaklama kararı, kripto paraların bu yıl Çin’de aldığı ilk darbe değil. Öyle ki geride bıraktığımız yıllarda Çin, ICO’ları yasaklama kararı almıştı.

Changpeng Zhao

Her ne kadar WeChat’in kripto paraları yasaklaması sektörü olumsuz etkileyecek bir haber niteliğinde olsa da Binance’in CEO’su Changpeng Zhao iyimser tavrını sürdürmeye devam ediyor. Changpeng Zhao, WeChat’in ödeme politikalarındaki değişikliklerin ve kripto para işlemlerinin yasaklamasının şirketin kendi tercihi olmayabileceği tezini öne sürdü.

Sürekli yasaklalarla anılan Çin geçtiğimiz ay kripto para madenciliğini yasaklayacağına yönelik haberlerle gündeme gelmişti. Cointelegraph’a göre, Çin’in makroekonomi politikalarına yön veren devlet ajansı Ulusal Gelişim ve Reform Komisyonu (NDRC), ülkedeki kripto para madenciliğini tamamen yasaklamayı düşünüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bahçeşehir Üniversitesi ABD’de Blockchain Merkezi Açtı!

Sonrakini Oku

Binance, Justin Sun’ın Yardım Teklifini Reddetti

Bir Cevap Yazın