Çin’in Dijital Parası Hakkında Müjde: Dev Alışveriş Platformu Destekliyor

Çin, dijital para çalışmalarını özellikle 2020 yılında ciddi anlamda hızlandırdı. Bütün dünyanın Koronavirüs salgını ile uğraştığı böyle bir dönemde dijital para çalışmalarına hız verilmesi ise oldukça makul gözüküyor.

Çin Dijital Yuan İçin Gaza Bastı

Çin’in dijital yuanı “dünyanın en gelişmiş dijital para birimi” olarak öne sürülmekte ve Çin hükümetinin attığı adımlar da bunu destekliyor. Önde gelen diğer ülkelerden dijital para namına çok az gelişme duyulurken Çin birbiri ardına yeni projeleri hayata geçirmekte. Çin’in dijital yuanının şimdi de ülkenin en büyük alışveriş sitelerinden birisinde kullanılacağı belirtildi.

JD.com, Çin’in en büyük online alışveriş platformlarından birisi konumunda. Cumartesi günü yapılan açıklamada şirketin bundan sonra belirli ürünler için dijital yuan ödemelerini kabul edeceği belirtildi. Şirketin WeChat kanalından yapılan açıklamada da Çin hükümeti tarafından bedava dağıtılacak dijital yuanların burada kullanılabileceği vurgulandı.

Bedava Çin Yuanı Dağıttılar

Çin’in Suzhou şehri toplamda 3 milyon dolarlık dijital yuan dağıtacak. Loto şeklinde dağıtılacak olan fonların kazananları ve talihlileri direkt olarak online alışveriş devinde bunları kullanabilecek. Sadece bu gelişme bile ülkenin dijital parayı ne kadar önemsediğini ve bunun kullanımı için adımlar attığını gösteriyor.

dijital yuan

Çin daha önce de dijital yuan kullanımını arttırmak ve yaygınlaştırmak adına benzer çalışmalar yapmıştı. Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada Çin’in dijital parasının kullanımının kısa sürede 2 katına çıktığını belirtti. Dijital yuan henüz piyasaya sürülmedi ve sadece belirli kampanyalar veya etkinlikler aracılığıyla dağıtılıyor. Bunun yanı sıra büyük ticari bankaların dijital yuana erişiminin olduğu biliniyor.

Diğer Ülkeler Dijital Para Konusunda Çin’in Gerisinde

ABD, dijital dolar konusunda bir hayli geride ve şu an herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığı bile bilinmiyor. Avrupa Birliği ise dijital euro konusunda çalışmalara başlamıştı. Ancak yine de önde gelen bütün ülkelerin şu an Çin’in çok gerisinde olduğu görülüyor. Çin kendi dijital parasını bu testler ve teşviklerden sonra yakında küresel çapta kullanıma açabilir. Bu da ABD dolarının gücünü sarsabilecek bir gelişme olarak görülmekte.

Belki de Çin dünya çapında dijital paraya tamamen geçen ilk ülke bile olabilir. Bunun Çin’in vatandaşlar üzerindeki kontrolünü de arttıracağı biliniyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

XRP Fiyatının 1 Dolara Yükselmesi İçin Ne Gerekiyor? İşte Teknik Veriler

Sonrakini Oku

Ünlü Analistten Korkutan Bitcoin (BTC) Fiyat Açıklaması!

Bir Cevap Yazın