Çin’in Dijital Parası Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Şey

Çin’in yuan destekli bir dijital para birimi üzerinde çalıştığını biliyoruz. Yakın zamanda piyasaya sürülmesi beklenen dijital para ile ilgili bilmeniz gereken üç şeyi aşağıda açıklamaya çalıştık.

Finansal Kontrol

Çin hakkında bilgisi olan herkes, elektronik ödemelerin halihazırda ülkenin sosyo-ekonomik yapısının büyük bir parçası olduğunu biliyor. Peki, insanların zaten teknoloji ile ödeme yaptıkları bir ülkede neden dijital para başlatmak için adımlar atılıyor?

Çin Halk Bankası‘nın (PBoC) bir üyesi olan Mu Changchun‘a göre yakında piyasaya sürülecek olan devlet destekli kripto para birimi (CBDC) sayesinde insanlar kimlikleriyle cüzdanlarında tuttukları dijital paraları eşleştirebilecek. Dolayısıyla yetkililer, vatandaşların finansal işlemlerini izlemek için başka bir yol bulmuş olacak.

Öte yandan ticari bankalar, kullanıcılar tarafından dijital para birimi üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin günlük raporlarını da gönderebilecek.

Libra Endişesi

Çin, Libra projesinin açıklanmasının hemen ardından kendi dijital parasını piyasaya süreceğini ve bunun Libra sebebiyle hız kazandığını ifade etmişti.

Çin, Libra’nın ülkede bir ödeme sistemi olarak faaliyet göstermesinden endişeli olduklarını da dile getirmişti. Çünkü Çin, Libra gibi bir kripto para biriminin ülkeye girmesinin sermaye kontrol çabalarına zarar verebileceğini düşünüyor.

Bir Kripto Para Değil

Son olarak piyasaya sürülecek dijital para tam anlamıyla bir kripto para olmayacak. PBoC büyük olasılıkla her bir dijital yuanı gerçek bir yuana sabitleyecek ve ticari bankalara dağıtacak. Daha sonra bu bankalarda dijital para birimini ilgilenen bireysel kullanıcılara dağıtacak.

Dolayısıyla bir kripto paranın taşıması gereken özellikler Çin’in dijital para biriminde bulunmayacak…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum Classic’ten Atlantis Müjdesi!

Sonrakini Oku

Kuzey Kore İkinci Kripto Para Konferansı İçin Gün Belirledi!

Bir Cevap Yazın