Çin’den Kripto Paralarla İlgili Dikkat Çeken Açıklama: Bundan Sonra Ne Olacak?

Çin 2017 yılından bu yana kripto para birimleri konusunda sert tavrı ile biliniyor. ancak bu yıl içinde atılan adımlar ve yapılan açıklamalar, adeta geçen yılları arattı. Çin, özellikle kripto para madenciliğine getirdiği kısıtlamalar ile dikkat çekti ve Çin’in bu açıklamaları kripto para boğa koşusunun duraklamasına sebep oldu.

Çin’in onca açıklamanın ardından hala durmadığı ve kripto para birimleri ile ilgili yeni açıklamalar yapmaya devam ettiği görülüyor.

Çin’in Kriptoya Karşı Tutumu

Çin’in kripto para birimlerine karşı duruşu aslında oldukça net: Çin Merkez Bankası kripto para birimlerini hiç sevmiyor. Ama kendi dijital para birimini geliştiriyor. Dolayısıyla bugün yapılan yeni açıklamalarda da Çin’in merkez bankasının kripto para birimlerine karşı duruşunu bir kez daha yinelediği ifade edilebilir.

Çin’in merkez bankası konumunda bulunan People’s Bank of China (PBoC) yaptığı açıklamalarda öncelikle, Bitcoin gibi dijital para birimlerinin yasal ödeme aracı olmadığını ve gerçek değer desteğine sahip olmadığını dile getirdi.

Buna ek olarak yapılan açıklamalara göre, kripto para birimleri ile yapılan işlemler tam bir aldatmaca ve bu sebeple halk risklerin farkında olmalı, kripto paralardan uzak durmalı.

Çin’in Popülaritesi Düştü

Bunlara ek olarak yapılan açıklamalarda, borsaların engellenmesi ve kripto para politikalarında yapılan değişiklikler ile Çin’in kripto para konusundaki popülerliğinin oldukça gerilediği de dile getiriliyor. Bu durumdan banka her ne kadar pozitif bir gelişme olarak bahsediyor olsa da çok büyük bir çoğunluk bu sebeple Çin’in ileride büyük zorluklar yaşayabileceğine inanıyor.

Bunlara ek olarak Blockchain ve dijital para birimleri ile toplanan bağışların da engellenmesinin gerekli olduğu yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. Yine dikkat çekmek gerekirse, şu anda hatırı sayılır sayıda hayır kurumu özellikle bağışlarını Blockchain üzerinden topluyor. Çünkü Blockchain’in diğer sistemlere göre daha güvenilir olduğu düşünülüyor.

Bir Sonraki Aşamada Ne Olacak?

Bankanın açıklamalarına göre bir sonraki adımda merkez bankası kripto para birimleri konusunda normalleştirilmiş bir çalışma mekanizması kuracak. Ayrıca PBoC, kripto paralar üzerindeki yüksek baskı tutumunu sürdürecek ve dijital para birimiyle ilgili işlem operasyonlarını engellemeye devam edecek.

Dolayısıyla çok uzun bir süre Çin’den kripto para birimleri ile ilgili olumlu haberler duyamayacağız gibi görünüyor. Ancak bu noktada kripto para piyasasının da gitgide Çin’den gelen haberlere duyarsızlaştığı ve ilk zamanlarda verilen fiyat tepkilerinin verilmediğini ifade edebiliriz.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Teknoloji Devi Microsoft, Token Hizmeti İçin Patent Aldı

Sonrakini Oku

Cristiano Ronaldo Hakkındaki Transfer Söylentileri, O Taraftar Token’a Yaradı: Yükseliş Ateşlendi

Bir Cevap Yazın