Çin’den Kripto Paralara Karşı Savaş

South China Morning Post’un bugünkü haberine göre Çin hükümeti, ülkedeki kripto para piyasasını tam anlamıyla lağvetmeyi planlıyor. People’s Bank of China’nın (PboC) bir raporunu kaynak gösteren gazete, yabancı kripto para borsalarının ve ICO’lara ait websitelerin yasaklanacağını yazdı.

Haberde, yerli borsalarda yapılan işlemlerin kısıtlanmasına yönelik alınan mevcut önlemlerin Çinli düzenleyicileri memnun etmediği; düzenleyicilerin bu yüzden, “finansal riskleri” ortadan kaldırma amacıyla yabancı siteleri de engellemeye karar verdikleri ifade edildi.

Çin’de Eylül 2017’den beri kripto yasakları gündemde ve tüm bu süreç kripto – itibari para işlemlerine ve ICO’lara ambargo gelmesiyle başladı. Ocak ayında ise uygulanan sıkı yasak politikasıyla birlikte P2P ve borsa dışı platformların faaliyetlerine son verildi. Öte yandan ülkede kripto para madenciliği yapmanın da yasaklanabileceği konuşuluyor. Özellikle Amerika kıtasında kendilerine yeni sahalar arayan Çinli madenciler Ocak ayında tüm manşetleri süslemişti.

Düzenleyicilerin şimdi yapmak istediği şeyse yabancı kripto para borsalarını kullanarak işlem yasağından sıyrılan yatırımcıların B planını tamamen devre dışı bırakmak. Yabancı borsalar ve ICO’lara getirilmesi planlanan yasaktan kısa süre önce, bu hafta sonu Çin menşeili websitelerdeki kripto para reklamları kaldırıldı.

South China Morning Post’un haberinde, bankayla bağlantılı söz konusu yazıda geçen “Finansal riskleri ortadan kaldırmak adına Çin hükümeti ülke içi ve ülke dışı sanal para platformlarını ve ICO’ları yasaklayacak.” ifadesi alıntılanıyor. Alıntının devamı ise şu şekilde:

“Resmi yasağın ardından ICO’lar ve sanal para işlemciliği Çin piyasasında tam manasıyla son bulmadı. Yabancı platformlardan yapılan işlemler ve düzenlemelerden sıyrılma hali sürdü. Yasa dışı para basımı, dolandırıcılık ve piramit şemaları gibi belirli riskler hala mevcut.”

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’dan Kripto Para Hamleleri

Sonrakini Oku

Cointurk › Genel › Singapur Airlines’tan Blockchain Tabanlı Dijital Cüzdan Singapur Airlines’tan Blockchain Tabanlı Dijital Cüzdan

Bir Cevap Yazın