Çin’den Kripto Para Madenciliği Uyarısı! Sert Cezalar Geliyor

Çin, kripto para madenciliğini durdurmak için devlete ait kendi işletmelerine baskı yapıyor ve hükümet, devam eden firmalara daha yüksek enerji harcamaları da dahil olmak üzere sert cezalar vermeyi düşünüyor.

Madencilik Yapan Şirketlere Sert Cezalar Geliyor

Raporlara göre, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) sözcüsü Meng Wei, düzenlediği basın toplantısında, Çin’in en iyi ekonomik planlayıcısı olarak NDRC‘nin endüstriyel ölçekli Bitcoin madenciliğini ve devlet işletmelerinin sürece katılımını düzenlemeyi planladığını söyledi.

Madencilik politikalarının belirlenmesinden sorumlu olan NDRC’nin geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili özel bir oturum düzenlediği bildirildi. Ayrıca, madencilik KİT‘lerini araştırmak ve temizlemek için iller ve belediyeler üzerindeki baskıyı artırdı.

Çin hükümeti, 2021’de Bitcoin madencilerine karşı sert bir tavır aldı ve karbon nötr hedeflerini gerçekleştirmeye çalışırken enerji israfından ölümcül kömür madenciliği kazalarına kadar her şey için onları suçladı.

Kaynaklara göre, Eylül ayında madencilere yönelik artan baskı, yetkililerin dijital varlık madenciliğine devam etmek için veri araştırmacılarını ve depolama tesislerini taklit etmeye çalışanların peşine düştüğünün söylenmesinin nedenlerinden biri olan kış sezonu için ülkenin güç kaynakları konusundaki endişelerden kaynaklandı.

Çin Madencilik Konusunda Çok Katı

Merkez Disiplin Denetimi Komisyonu‘nun Pazartesi günkü açıklamasına göre Çin, eski bir Jiangxi hükümet yetkilisinin dijital para madenciliği yaptığı keşfedildikten sonra ulusal standartları ihlal ettiği için görevden aldı. İlk bulgulara göre, Xiao Yi, dijital para madenciliği faaliyetlerinde bulunan işletmeleri hükümet kurallarına aykırı olarak teşvik etme ve destekleme yetkisini kötüye kullanmak ve rüşvet almakla suçlandı.

Çin hükümetinin en son kripto para birimi baskısı, Bitcoin (BTC) ve kripto madencileri ve borsaları da dahil olmak üzere gelişen kripto para birimi endüstrisini kripto dostu düzenlemelere sahip ülkelere taşınmaya zorladı. Daha uyumlu bir düzenleyici bulmak için Çin’den ayrılan firmalardan birkaçı arasında HuobiBinanceBTC.com ve Bitmain yer alıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Analistlerin İşaret Ettiği Potansiyel Barındıran Metaverse Tabanlı Kripto Paralar

Sonrakini Oku

Hindistan Kripto Paralarla Alakalı Kararını Verdi! Son Gelişmeler Neler?

Bir Cevap Yazın