Çin’deki Maaş Ödemeleri Yeni Dijital Para İle Yapılacak!

Çin’in bir süredir geliştirmekte olduğu ulusal dijital para birimi (DCEP), Koronavirüs salgını yüzünden duraksama yaşasa da salgının ülke içerisinde büyük bir oranda atlatıldığı ve hayatın normale dönmeye başladığı şu günlerde yeniden gündeme gelmeye başladı.

Çin’in Dijital Parası Resmen Kullanıma Sunuluyor

China Star Market isimli haber kaynağı tarafından aktarılan yeni bir iddiaya göre, Çin Mayıs ayından itibaren yerel hükümet çalışanlarının maaşlarının en az yarısını yeni dijital para birimi ile ödemeye başlayacak.  Daha önce Çin’in dijital parasının ilk olarak dört bölgede ve şehirde test için kullanıma açılacağını aktarmıştık.

Şimdi de yukarıdaki dört şehrin yerel hükümet çalışanlarının maaşlarının en az %50’sini Dijital Çin Yuan’ı ile alacağı ortaya çıktı. İlgili şehirlerde ödemelerini böyle alacak olan kişilerin Çin Ziraat Bankası, Çin Endüstri ve Ticaret Bankası, Çin İnşaat Bankası ve buna benzer devlete bağlı bankalar ile finans kurumlarında çalışanlar olacakları belirtiliyor.

China Star Market konu hakkında yayınladığı bildiride resmi makamların Mayıs ayından önce belirli çalışanlarla bu şekilde ödeme yapılacağına dair yeni sözleşmeler imzalanması gerektiği vurgulanıyor. Bütün çalışanların Mayıs ayından önce dijital cüzdanları indirmeleri ve kendilerine özel üyelik açmaları gerektiği de vurgulanan noktalar arasında yer alıyor.

Görünüşe göre Çin gerçekten de dijital parasında artık son adımlara geldi ve önümüzdeki sene içerisinde bunun tam kullanıma geçtiği görülebilir. Bu durumun kripto para sektörü için ciddi bir değişim getirmesi oldukça muhtemel.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Milyarder İş Adamından Tepki Çeken “Bitcoin ve Muz” Karşılaştırması

Sonrakini Oku

Mike Novogratz: Bitcoin’in Zamanı Geldi

Bir Cevap Yazın