Çin’deki Kripto Para İşletmeleri, Regülatörlere Karşı Güçlerini Birleştirdi

Çin konu kripto para birimleri ise  her zaman göz önünde olan ülkelerden birisi olmuştur. Çin’in gerek bundan yıllar önce uyguladığı kripto para sektörü ile ilgili yasaklar, gerekse de son yıllarda blockchain‘e ve dolaylı yoldan kripto para sektörüne verdiği artan önem ülkeyi sektörün trend belirleyicilerinden birisi yaptı ve yapmaya da devam ediyor.

Çin, Kripto Para Sektörüne Yönelik Baskıyı Arttırıyor

Başkan Xi Jinping geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada blockchain tabanlı teknolojilere olan yatırımlarını arttırma talimatı vermişti. Bu da Bitcoin’in 24 saat içerisinde %40 artış yaşamasına yol açmıştı. Regülatörler ise bu artıştan sonra denetimleri arttırdı ve kripto para borsalarına adeta göz açtırmamaya başladı.

Binance kripto para borsasının CEO’su Changpeng Zhao da konu hakkında yaptığı bir açıklamada regülasyonların arttığını ancak kripto para şirketlerinin buna karşı birleşmeye başladığını belirtti. South China Morning Post isimli haber kaynağının aktardığı bilgilere göre, Asya içerisindeki birçok kripto para borsası  ve firması güçlerini birleştirme kararı aldı.

Bu kararın arkasında yatan sebep ise regülatörlerin artan baskıları oldu. CZ, konu hakkında verdiği demeçte özellikle küçük kripto para borsalarının artan regülasyonlar karşısında ayakta duramayacak durumda olduğunu belirtti. Çin aslında kesinlikle kripto para sektörünün can damarlarından birisini temsil ediyor ve ülkenin kripto paraları tamamen yasaklaması sektöre büyük bir darbe vurabilir.

Daha önce Çin tarafından çeşitli konularda yasaklar getirilse de artan regülasyonlara rağmen hiçbir şekilde tam-yasaklama getirilmedi ve CZ de bu konuda rahat. CZ’ye ve birçok kripto para uzmanına göre Çin’in böyle bir yasak getirmesi şu an için pek olası gözükmüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Silk Road Kurucusu: Bitcoin 1.000 Doları Görebilir

Sonrakini Oku

Roger Ver Koronavirüs İle İlgili Düşüncesini Değiştirdi

Bir Cevap Yazın