Çin Yeniden Harekete Geçti! Şimdi Ne Olacak?

Çin hükümeti, sermaye çıkışlarını kontrol etmek amacıyla 2017’den beri kripto para düzenlemelerini sıkılaştırıyor. Geçtiğimiz haftalarda bu kısıtlamaların sonucu olarak, önde gelen kripto para borsası Binance’ı kara listeye alarak işlemleri yasaklamıştı.

Çin Kripto Para Sektörü Üzerindeki Baskısını Sürdürecek!

Çin merkez bankası, bu yılın başlarında sektördeki kısıtlamayı artırdıktan sonra kripto para ticareti ve spekülasyon üzerinde ağır düzenleyici baskıyı sürdürme sözü verdi.

Çin hükümeti tarafından Cumartesi günü yapılan açıklamada, Çin Halk Bankası’nın da finansal platform şirketlerinin uygulamalarını, yeni düzenlemelere göre şekillendirmeleri için denetleyeceği belirtildi. Politika yapıcılar, yılın ikinci yarısı için çalışma önceliklerini görüşmek üzere geçtiğimiz Cuma günü bir araya geldi.

Çin Halk Bankası

Çin, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerindeki orantısız değer artışının, dolandırıcılık, kara para aklama ve aşırı enerji kullanımı riskleri konusundaki endişelerini artırmasına neden oldu. Bununla birlikte son aylarda 2017’den bu yana kripto ticareti ve madenciliğine yönelik en yoğun baskısını başlattı. Ayrıca, geçtiğimiz yıl Ant Group Co. gibi çevrim içi ödeme platformlarında tekelci davranışı hedefleyen bir dizi düzenleyici eylem uyguladı.

Yüksek Riskli Kurumlar Çin’in Denetimine Takıldı

Yapılan açıklamaya göre Çin merkez bankası, büyük finansal riskleri önlemek için harekete geçecek ve kilit illerdeki yüksek riskli finansal denetleme altına alacak ve bu kurumların sayısını azaltmaya çalışacak. Öte yandan, geçtiğimiz Mart ayında Vali Yardımcısı Liu Guiping tarafından önerilen bir finansal istikrar yasası oluşturma çalışmaları da hızlandırılacak.

Çin Halk Bankası (PBOC), ihtiyatlı para politikasının esnek, hedefli, makul ve uygun olacağını yineledi. Yetkililerin politika desteğini değerlendirirken daha uzun bir zaman dilimi kullanacakları ve ekonomiyi aşırı uyarmaktan kaçınacakları anlamına gelen geniş bir şekilde yorumlanan bir terim olan iyi bir “döngüler arası” politika tasarımını uygulama sözü verdi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Petrol Devi Aramco’dan Bitcoin Açıklaması!

Sonrakini Oku

Michael Saylor’dan Bitcoin Yatırımcılarına Destek!

Bir Cevap Yazın