Çin Yeni Kripto Para Sıralamasını Açıkladı: Bitcoin Kaçıncı Sırada?

Çin Endüstri ve Enformasyon Geliştirme Merkezi, kripto para projelerini sıraladığı listenin 12.’sini yayımladı. Listede EOS birinci sıradaki yerini korurken Bitcoin ise 3 sıra birden yükseldi. Çin Hükümeti’ne bağlı Çin Endüstri ve Enformasyon Geliştirme Merkezi’nin iddiasına göre söz konusu listedeki kripto para projeleri yaratıcılık, teknoloji ve uygulanabilirlik ölçütlerine göre sıralanıyor.

Bu ay da listede yer alan kripto para projelerinin sayısı değişmedi. Liste tıpkı geçtiğimiz ay olduğu gibi 35 kripto paradan oluşuyordu.

EOS’a sıralamanın ilk beş basamağında bu ay sırasıyla TRON, Ethereum, Steem ve Ontology eşlik etti. Kripto para piyasasındaki hakimiyetine rağmen Bitcoin yine sıralamada ilk 10’un dışındaydı. Çin Endüstri ve Enformasyon Geliştirme Merkezi’nin değerlendirmesine göre Bitcoin, yaratıcılık kriterinde en yüksek puanı aldı ancak uygulanabilirlik ve teknoloji konusunda ise sınıfta kaldı.

EOS, 2018 yılının Haziran ayından bu yana sıralamanın en tepesinde. Tron ise geçtiğimiz Şubat ayından bu yana ikinci sıradaki yerini koruyor.

Çin Endüstri ve Enformasyon Geliştirme Merkezi’nin hazırladığı listede Çin’in Ethereum’u olarak anılan NEO 8. sırada, Stellar 11. sırada, XRP 17. sırada, Bitcoin Cash 29. sırada ve Litecoin ise 33. sırada yer aldı.

Çin Endüstri ve Enformasyon Geliştirme Merkezi söz konusu endeksi hazırlarken öncelikle kripto para projelerini teknoloji, uygulanabilirlik ve yaratıcılık ölçütlerine göre ayrı ayrı puanlandırıyor ve daha sonra bu puanların ortalaması alınıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Excel Para Birimi Seçeneklerine Bitcoin Eklendi

Sonrakini Oku

WEF, Dördüncü Sanayi Devrimi Adına Çalışmalara Başladı

Bir Cevap Yazın