Çin Merkez Bankası Başkanı Blockchain Teknolojisi Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Çin Merkez Bankası (PBoC) Başkanı Zhou Xiaochuan, basın toplantısında Bitcoin’in hala daha meşru bir ödeme yöntemi olarak kabul edilmediğini ve hükümetin milli bir kripto para birimi çıkartılması için aceleci davranmadığını söyledi.

Zhou Bitcoin hakındaki düşüncelerini dile getirdi;

 “Şu anda, ödemeler için kağıt para, bozuk para ve kredi kartı gibi bir değer birimi olarak Bitcoin ve diğer dijital para birimlerini tanımadık. Bankacılık sistemi henüz Bitcoin’i kabul etmiyor.”

Yıllık ulusal halk kongresinde gerçekleştirdiği basın toplantısında Zhao;

Çin Halk Bankası’nın önemli ve telafisi olmayan zararları önlemesi gerektiğini ve dijital paraların gelecekte nakit sirkülasyonunu azaltacağını söyledi.

Zhao China Daily’e verdiği demeçte teknolojinin günden güne gelişmesiyle birlikte Dijital para birimlerinin ortaya çıkmasının kaçınılmaz olacağını ileri sürdü.

Çin Merkez Bankası Blockchain teknolojisi üzerinde aktif incelemeler yaptığı halde Zhao belirli  projelerin bir viral halinde yayılmasını engellemek amacıyla temkinli olunması gerektiğini belirtti.

Blockchain teknolojisi uygulamaları çok hızlı yayılırsa tüketiciler üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir. Bu sebeple finansal istikrar ve para transfer politikalarında öngörülmeyen etkileri olacaktır.

Şubat 2018’de Çin Merkez Bankası Blockchain Ölçeklendirme çözümü için patent başvurusunda bulundu. Pekin Hükümeti’nin ICO Kararı ve kripto para borsalarına olan baskısı hala devam ediyor. Geçtiğimiz ay Çin Hükümeti ICO ve kripto para borsalarına Çin’de erişim yasağı getirdi.

Çin’de kripto para birimlerini etkileyen hukuki altyapı öngörülemez olsa da Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşları yurt içinde ve yurt dışında kripto para sektörüyle olan ilişkilerini sürdürüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Rus Teknoloji Şirketi Mail.ru Bitcoin İle Ödeme Kabul Edecek

Sonrakini Oku

Plasma Cash Kripto Para Borsalarını Daha Güvenli Hale Getirebilir

Bir Cevap Yazın