Çin MB Yetkilisi: Ulusal Kripto Para Libra’ya Benziyor!

Çin Merkez Bankası’nın üst düzey yetkililerden birisi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ülkenin yakında piyasaya çıkması beklenen kripto para biriminin Facebook‘un Libra‘sına benzediğini doğruladı.

Hong Kong Economic Journal isimli kaynağın 6 Eylül tarihinde yayınladığı haberde ifadelerine yer verilen Çin Merkez Bankası ödemeler departmanı müdür yardımcısı Mu Changchun, Çin’in dijital para biriminin Tencent’in WeChat uygulaması ile Alibaba’nın Alipay uygulaması gibi önde gelen e-ödeme platformları tarafından da destekleneceğini vurguladı.

Ülkenin böyle bir kripto para birimi piyasaya sürmesinin arkasındaki nedenleri açıklayan Mu, bunun Çin’in döviz konusundaki egemenliğini koruyacağını ve dijital para birimleri ile çeşitli ticari uygulamalar artsa bile yarışın içinde kalmalarını sağlayacağını iddia etti:

”Merkez Bankası neden elektronik ödeme yöntemlerinin bu kadar geliştiği bir dönemde hala böyle bir dijital para birimi geliştiriyor? Bunun sebebi mali egemenliğimizi ve meşru para birimi statümüzü korumaktır. Kötü günler için de önceden plan yapmamız gerekiyor.”

Ulusal dijital para biriminin kara para aklamayı önlerken aynı zamanda anonim ödeme seçeneği de sunacağı iddia edilmekte. Mu bu özelliği doğrulamanın yanı sıra ödeme odaklı para biriminin Libra’nın benzeri olacağını ancak kopyası olmayacağını vurguladı.

Çin’in Para Birimi Kasım Ayında Geliyor

Gündeme gelen haberlerde Çin’in kendi dijital para projesine 2014 yılı gibi erken tarihlerde başladığı ve 2018 yılında geliştirmenin hız kazandığı vurgulamaktaydı. Çin Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada kripto paranın piyasaya sürülmeye neredeyse hazır olduğunu ve Kasım ayı gibi bunu görebileceğimizi belirtmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Google’daki Bitcoin Aramaları Uçuşa Geçti!

Sonrakini Oku

”Bitcoin Fiyatı 7.000 Dolara Düşebilir!”

Bir Cevap Yazın