Çin, Kripto Para Yasağından Vazgeçebilir! İşte Son Açıklamanın Detayları!

Geçtiğimiz yıl kripto para madenciliğini yasaklayan Çin yeni bir açıklama yaptı. Buna göre madencilik yasağı kalkıyor olabilir. Peki açıklamaların detayları neler, kripto paralar üzerindeki Çin baskısı ortadan kalkacak mı? Tüm detayları sizin için derledik.

Çin ve Kripto Paralar

Yıllardır birçok kez Çin’in kripto paraları yasakladığına şahit olduk. Bu açıklamaların hiçbiri geçtiğimiz yılkiler kadar sert değildi ve uygulamada böylesi somut adımlar görmemiştik. Tarih yeniden tekerrür ediyor ve Çin yasakları kalkıyor olabilir.

Peki Çin neden kripto paraları yasaklamıştı? Öncelikle bu gerekçenin topluluk tarafından bir bahane şeklinde görüldüğünü bilmemiz gerekiyor. Çin hükümeti kripto para madenciliğini yasaklarken çevresel endişeleri öne sürmüş ve uzun vadeli karbon emisyonu hedeflerini gerekçe olarak göstermişti. Çin bölgesinde enerjinin üretiminin önemli kısmı kömür yataklarıyladır. Yani çevreye son derece zarar veren bir yöntemle elektrik üretiliyor. Hükümet yaptığı değerlendirmede enerji talebini azaltmak için kripto para madenciliğini yasaklamaya karar verdi. Toplam enerji tüketiminde kripto paraların payı oldukça düşük. Tam da bu sebepten kripto para topluluğu bu yasakların dijital yuan’a yer açmak için getirildiğini düşünüyordu.

Çin, Kripto Para Yasağından Vazgeçebilir

Son yapılan açıklamaya kadar hükümetin geri adım atmayacağı düşünülüyordu. Ancak birkaç hafta önce yerel mahkemenin kripto paraları ilgilendiren uzlaştırma davalarını yeniden tanıması ve kısa süre önce gelen açıklama beklentileri artırdı.

Kısa süre önce “İç Moğolistan Özerk Bölgesi Kalkınma ve Reform Komisyonu ile Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın Kripto Para Birimi “Madencilik” Elektrik için Diferansiyel Elektrik Fiyat Politikasının Uygulanmasına İlişkin Bildirimi” isimli bir açıklama yayınlandı.

Yayınlanan bildirimde “enerji tasarrufu ve emisyon azaltımını daha da teşvik etmek için” kripto para madencilerine” verilen enerjinin bedelinin artırılacağı söyleniyor.

Detaylar ise şöyle;

“Kripto para birimi “madencilik” projelerinin elektrik tüketimi için farklı elektrik fiyatları uygulayın. Sanal para “madencilik” projesi, farklı elektrik fiyat politikasının uygulama kapsamına dahil edilmiştir ve “eliminasyon tipi” işletmelerin elektrik fiyatı uygulanmaktadır ve fiyat artış standardı kilovat saat başına 1 yuan’dır. İç Moğolistan Kalkınma ve Reform Komisyonu, sanal para birimi “madencilik” projelerinin listesini zamanında güncelledi ve elektrik şebekesi şirketi, farklı elektrik fiyat politikasının uygulanmasını sağlamak için elektrik ücretini proje listesine göre tam ve zamanında tahsil etti”.

Yani kripto para madencileri fahiş bir bedelden de olsa (kilovat saat başına 0,15 dolar) enerjiye ulaşarak madencilik yapabilecek. İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nin kripto para madencilerine daha ılımlı bir yaklaşım sergilemesi olarak da yorumlanabilecek bu kararın merkezi hükümetten onay alınmadan duyurulmasına pek ihtimal verilmiyor.

Fahiş fiyattan da olsa belirli kripto para madenciliği operasyonlarına enerji verilecek olması yasaklarda bir gevşeme ihtimaline yorulabilir. İlerleyen dönemde Çin’den bu konuda daha net açıklamalar duyabiliriz.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

NFT Pazar Yeri OpenSea, Platformda Yaşanan Hatalara Karşı Yeni Bir Güncelleme Yayınladı

Sonrakini Oku

Robinhood CEO’sundan Dikkat Çeken Açıklama! Shiba Inu (SHIB) Yeniden Gündeme Geldi

Bir Cevap Yazın