Çin, Kripto Para Borsalarına Göz Açtırmamakta Kararlı

Çin’in finansal regülatörlerinden olan NIFA, yeni yayınladığı bir bildirisinde kripto para yatırımcılarına yönelik uyarılarda bulundu. NIFA, ülke dışındaki kripto para borsalarının 2 Nisan tarihinde yatırımcıları maniple edecek cinsten davranışlarda bulunduğunun tespit edildiğini vurguladı.

Off-shore Kripto Para Borsalarına Dikkat!

Çin Merkez Bankası‘na bağlı olan finansal regülatör, yatırımcılara birçok off-shore kripto para borsasının sahte ticari hacim oluşturmak için wash trading yaptığını belirtti. Bunun yatırımcıları kandırmak için yapılan bir eylem olduğunu belirten finansal regülatör, borsaların aynı zamanda yatırımcıları kandırıp likidasyonlarına sebep olduğunun da altını çizdi.

Kripto para piyasasına yönelik bir analiz yapan regülatör, 40 kripto para biriminin toplam piyasa değerlerinin %100 üzerinde ticari hacme ulaştığının rapor edildiğini belirtti. Bunun hiçbir şekilde mümkün olmadığını açıklayan kurum yetkilileri 70 kripto para biriminin ise toplam piyasa değerlerinin %50 üzerinde ticari hacme ulaştığını açıkladı.

Finansal regülatör kripto para yatırımcılarına özellikle devasa ticari hacme sahip olmalarına karşın adı sanı pek duyulmayan kripto para borsalarına karşı dikkatli olma çağrısında bulundu. Bunun yanı sıra nispeten düşük toplam piyasa değerine sahip olmalarına karşın rekor ticari hacim elde eden kripto paraların da tehlike olduğu uyarısında bulunuldu.

Çin aslında bundan önce de yerel 39 kripto para borsasına karşı uyarılarda bulunmuştu. Çin içerisinde hala ICO ve bazı kripto para projelerine karşı yasak devam ediyor. Bu da Çinli regülatörlerin baskıları arttırmalarına yol açıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Yükselişinin 3 Olası Sebebi!

Sonrakini Oku

Mark Yusko’dan Umut Veren Bitcoin Açıklaması

Bir Cevap Yazın