Çin İnternet Üzerinde Resmen ”Blockchain Koruması” Başlattı!

Dünyanın en büyük ekonomilerinden birisine sahip olan Çin, daha önceki yıllarda blockchain ve kripto paralara karşı sergilediği sert tutumu ile ön plana çıksa da, bundan birkaç gün önce Başkan Xi Jinping‘in blockchain temalı açıklaması adeta ülkede teknoloji devrimi başlattı.

Xi Jinping, blockchain konusunda çalışmaların hızlanması gerektiğini ifade ettikten sonra küresel piyasada da lider olmaları gerektiğinin altını çizmişti. Çin bunun yanı sıra Xi’nin açıklamalarından birkaç gün sonra da ilk kripto para yasasını kabul etmişti.

Blockchain Koruması Başladı

Çin merkezli kripto para haberlerini yayınlayan cnLedger’in aktardığı yeni bir bilgiye göre ise, Çin hükümeti artık blockchain teknolojisinin sahtekarlık olduğunu belirten makaleleri ve internet sitelerini direkt olarak yasaklamaya ve erişimi durdurmaya başladı.  Aynı kaynağın aktardığı bir başka bilgiye göre ise, blockchain teknolojisi ile ilgili şirketlerin hisse senetleri de Çin içerisinde ciddi bir artış yakaladı.

Xunlei isimli blockchain tabanlı bulut hizmet şirketi blockchain’e yatırım yapması ile tanınıyor ve bu durum firmanın hisse senedi değerlerinin bir gecede iki katına çıkmasına sebep oldu. Görünüşe göre Çin içerisindeki Blockchain FOMO’su uzun süre daha devam edecek.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Şok İddia: Irak Dışişleri Bakanlığı Verileri El Altından Bitcoin İle Satışta!

Sonrakini Oku

Çin’in devlet başkanı Blockchain ile ilgili konuştu

Bir Cevap Yazın