Çin İlk Kripto Para Yasasını Kabul Etti!

Çin Komünist Partisi Ulusal Kongresi Daimi Komitesi 26 Ekim tarihinde büyük bir gelişmeye imza atarak 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girecek ilk kripto para yasasını kabul etti.

CCTV isimli haber kaynağının aktardığı habere göre kripto paralarla ilgili yeni regülasyonlar direkt olarak kriptografi’nin uygulanmasını ve şifrelerin yönetilmesini kapsayacak ve bunların hakkında yeni kurallar getirecek. Yeni yasa içerisinde merkezi bir kriptografi kurumu oluşturulması ve bunun kamuyu ilgilendiren kriptografi işlemlerine liderlik etmesi planlanmakta. Söz konusu kurum kripto para endüstrisi ile ilgili yeni regülasyonlar ve kurallar belirlemekten de sorumlu olacak.

Kriptografi Odaklı Yasa

Aslında yasanın taslak hali 7 Mayıs tarihinde de Çin kaynakları tarafından yayınlanmıştı. Yasa taslağında temel olarak hükümetin merkezde olduğu şifre yönetim yöntemlerine odaklanılıyor ve kripto para birimlerine yönelik dolaylı ifadeler kullanılıyor. Bitcoin (BTC) gibi önde gelen kripto para birimlerinin temelini oluşturan kriptografiye değinen Çinli yetkililer, aslında dolaylı yoldan bunu regüle etmeye başlamış gibi gözükmekte.

Dovey Wan  konu hakkında yayınladığı bildirisinde bunun aslında hiçbir kurumun veya kişinin bir başkasının kripto para şifrelerini çalmaması için alınmış bir önlem olduğunu, oluşturulacak birimin ülkeye ulusal kripto para birimi konusunda da  liderlik edeceğini ifade etti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

XRP Balinaları Harekete Geçti! Yükseliş Sırası XRP’nin Mi?

Sonrakini Oku

Bitcoin Uçuşa Geçti! Sebep Belli Mi?

Bir Cevap Yazın