Çin Halk Bankası: “Dijital Yuan Bitcoin’den Farklı Olacak”

Çin Halk Bankası’nın (PBoC) genel müdür yardımcısı Mu Changchun, yuanın dijital formunun Bitcoin (BTC) ve stablecoin’lerden farklı olacağını dile getirdi.

Bitcoin ve Dijital Yuan

South China Morning Post’ta 22 Aralık’ta yayınlanan haberlere göre PBoC‘daki dijital para araştırma enstitüsü başkanı, Çin’in dijital para biriminin spekülasyonlara yer vermeyeceğini ve bir dijital yuan formunda olacağını dile getirdi. Cahngchun konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Dijital parayı spekülasyon için piyasaya sürmüyoruz. Bu yüzden spekülasyon için kullanılabilen ya da bir sepet para biriminin desteğini gerektiren Bitcoin veya stablecoin’lerden farklı olacak

Bunun yanında Mu geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda, Çin’in yeni ulusal dijital para biriminin iki katmanlı bir sistemde çalışacağını, PBoC’nin üst katmanda olacağını ve ticari bankaların merkezi sistemin ikinci katmanında bulunabileceğini belirtmişti.

PBoC Denemelere Başladı

Kasım ayında yapılan açıklamalarda PBoC, 2 yıl sürecek olan ve  Hebei eyaleti, Zhejiang eyaleti ve Shenzhen şehrindeki büyük ölçekli ödemelerde gerçekleştirilecek olan deneme sürecine başlamayı planladıklarını ifade etmişti.

Aynı ay içinde Mu, Çin’in kendi dijital para birimini kullanarak nakit para savaşı başlatma niyetinde olmadıklarını da belirtmişti. Bunun yerine Pekin, yeni dijital para biriminin kağıt yuanı tamamlamasını amaçlıyor.

Öte yandan Çin Merkez Bankası, 2019’un sonundan önce merkez bankası dijital para biriminin ilk gerçek dünya testini yapmayı planladığı için Amerikan dolarına karşı alternatif bir para birimi çıkaran ilk ülke olma yolunda da hızla ilerliyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Tartışmalı İsimden Tartışmalı İddia: Tether Olmazsa Bitcoin Artmaz!

Sonrakini Oku

Kripto Para Dünyasında 2019’un En Başarısız 5 Olayı

Bir Cevap Yazın