Çin En Güncel Kripto Para Derecelendirmesini Yayınladı

2019 yılında Çin tarafından güvenilir uluslararası bir kripto para derecelendirme kurumu olmadığı için başlatılan aylık kripto para derecelendirme raporlarının en güncel olanı da yayınlandı. Koronavirüs yüzünden sekteye uğrayan raporun yenisinin yayınlanması aslında şu sıralar beklenmeyen bir gelişme oldu.

Birinci Yine EOS

Yeni yayınlanan rapora bakıldığında yine 37 kripto para biriminin listeye giriş yaptığı ve bunların toplamda üç farklı unsura göre sıralandığı görülüyor. Çin, Bilgi ve Endüstri Geliştirme Merkezi tarafından yayınlanan bu raporda liderin yine EOS olduğu görülüyor. İkinci sırada Tron, üçüncü sırada ise Ethereum (ETH) yer almakta.

Lider kripto para birimi Bitcoin ise bir önceki raporda 11. sırada yer alırken yeni raporda 14. sıraya gerilemiş. Bitcoin fork’u olan Bitcoin Cash ise 34. sıradan 31. sıraya kadar yükselmiş gibi gözüküyor ve bunda Bitcoin Cash Halving‘in etkisi olabilir.

Üç farklı kategoriye ve özelliğe göre sınıflandırılan kripto paralardan EOS’un temel teknoloji kategorisinde birinci olduğu görülüyor. Yaratıcılık kategorisinde ise liderin Bitcoin olduğu ve rakiplerine yaklaşık iki kat fark attığı görülmekte. Bir diğer derecelendirme ölçütü uygulanabilirlik konusunda ise liderin Ethereum olduğu görülmekte.

Tron, EOS ve Ethereum arasında devam eden rekabette Çin’in devamlı olarak EOS’u birinci seçmesi de yatırımcılar tarafından tepki almakta. Geçtiğimiz aylarda birçok kripto para yatırımcısı söz konusu değerlendirmelerin yanlı olduğunu dile getirmişti. Aşağıdan listenin ve derecelendirmenin tam hali de incelenebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Tencent ve Alibaba Blockchain Patent Sayısında Rekor Kırdı

Sonrakini Oku

Kiyosaki: Daha Fazla Bitcoin, Altın ve Gümüş Alın!

Bir Cevap Yazın