Çin, Dijital Renminbi İçin 84 Adet Patent Başvurusu Yaptı

Ortaya çıkan son raporlara göre Çin kripto paralarla ilgili 80 patent başvurusunda bulundu. Bu durum Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusunda ne kadar ciddi olduğunu gözler önüne seriyor.

Çin CBDC Konusunda Ciddi

Financial Times’a göre, Çin Merkez Bankası (PBOC) dijital para birimi elektronik ödemeleri DCEP sistemini başlatma planlarıyla ilgili 84 patent başvurusunda bulundu. PBOC tarafından yapılan CBDC ile ilgili patentlerin sayısı, ABD Dijital Ticaret Odası tarafından yapılan bir araştırmanın ardından ortaya çıktı.

Öte yandan bu patentlerin, dijital renminbi‘nin piyasaya sürülmesi ve arzını kontrol edecek protokollerin yanı sıra bankalar arası ödemelerin yapılması ve CBDC’nin Çin’in mevcut bireysel bankacılık altyapısıyla entegrasyonu için çerçevelerin tasarlanmasına odaklandığı bildiriliyor.

Yapılan açıklamalara göre patent başvuruları DCEP çalışma grubu tarafından önerilen “tokenomi” yi de işaret ediyor. Bazı patentleri programlanmış enflasyon kontrol mekanizmalarına yönelik planlar gösteriyor.

Öte yandan diğer patent başvuruları, müşterilerin geleneksel para yatırmasına ve dijital renminbi çekmesine izin verecek bir orta katman varlığının oluşturulmasına işaret ediyor. Benzer patentler ayrıca CBDC’nin bireysel sahipleri için dijital cüzdan veya chip kartlarının oluşturulmasından bahsediyor.

Çin’in CBDC Ölçeği

Çin’in dijital para planının ölçeği hakkında yorum yapan Dijital Ticaret Odası Başkanı Perianne Boring şunları dile getirdi:

Tema Çin’in büyük yatırımlar yapması ve bunu çok ciddiye alması. Bu, ABD yaklaşımından büyük ölçüde farklıdır ve bu durum sadece bu temayı vurgular.

Öte yandan Amerika’nın Çin’in dijital para birimi konusunda bu kadar ciddi olmasından artık rahatsız olduğu ve bu konuda adımlar atılması gerektiği ile ilgili açıklamalar yapıldığı biliniyor. Amerika’nın yanı sıra Japonya’nın da bir dijital para birimi çıkarması gerektiği sürekli bir gündem maddesi olarak bulunuyor. Örneğin son olarak, Liberal Demokrat Partisinden Kozo Yamamoto, bir dijital para biriminin çıkmasının ne kadar erken o kadar iyi olacağını dile getirmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

İsviçre kripto para işlemlerine sıkı gözetim getiriyor

Sonrakini Oku

Kripto Para Cüzdanının Kurucusundan $300 Milyonluk Vurgun!

Bir Cevap Yazın