Çin Blockchain Girişimlerine Başladı, İlk Üye: Huobi

Çinli birkaç kaynaktan elde edilen bilgilere göre Çin merkezli kripto para birimi borsası Devlet Bilgi Merkezi (SIC) tarafından başlatılan bir endüstri birliği olan Blockchain Services Network’ün (BSN) ilk üyelerinden biri oldu.

Blockchain Services Network

Yapılan açıklamalara göre bahsi geçen üyelik 1 Aralık’ta Devlet Bilgi Merkezi’nin kısmen sponsor olduğu bir konferansta duyuruldu. Huobi’ye ek olarak yapılan açıklamalarda, Çin’in oluşturduğu Birliğe VISA, China UnionPay, devlet destekli telekom devleri China Mobile ve China Telecom, China Merchants Bank International ve Tencent destekli WeBank da dahil olacak.

Xinhua News tarafından yayınlanan bir rapora göre Blockchain Services Network ,farklı Blockchain ağları, bölgeler ve kurumları birbirine bağlayan bir Blockchain altyapı hizmetleri platformu sunmayı hedefliyor. China UnionPay ve China Mobile tarafından geliştirilen platformun başarıyla amacına hizmet edeceği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor..

Çin’in Blockchain Adımları

Çin’in Başkanı Xi Jingping Ekim ayı sonunda yaptığı açıklamalarda Blockchain teknoloji konusunda tam destek verdiğini belirtmişti. Xi, Komünist Parti‘nin Blockchain’i önemli yenilikçi gelişmeler konusunda lider teknolojilerden birisi olarak görmesi gerektiğini ve bu tip teknolojilerin gelişimine katkı sağlamasının oldukça önemli olduğunu vurgulamıştı.

Öte yandan Eylül ayında Huobi, resmen Çin’in Hainan eyaletinde bir merkez açacaklarını açıkladı. People.cn tarafından yayınlanan 1 Aralık tarihli bir rapora göre, Hainan Mali Denetleme Kurumu başkanı Yang Chen, bölgenin fintech ve Blockchain teknolojisini test etmek için bir sandbox modelini benimsediğini dile getirdi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Güney Afrika MB Yeni Kripto Para Regülasyonları Getirecek!

Sonrakini Oku

BTC’lerin %60’ı Bir Yıldan Uzun Süredir Hareket Etmiyor

Bir Cevap Yazın