Çin Bitcoin Konusunda İlk Niteliğinde Bir Karara Daha Vardı!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son günlerde özellikle Çin tarafından gelen haberlerle gündemi meşgul etmeye başladı.

Bundan birkaç gün önce Çin Devlet Başkanı Xi Jinping‘in Blockchain teknolojisi hakkında yaptığı açıklamalar, bazı uzmanlara göre BTC’nin 1 günde 2.500 dolar artmasını tetikledi ve Çin bunun devamını önümüzdeki günlerde getirebilir. Kripto para analistlerinin bir kısmı ise Bitcoin’in Çin haberleri ile yükselmediğini ve durumun teknik sebeplere bağlı olduğunu vurgulamakta.

Çin, bütün bunlardan bağımsız olarak Bitcoin konusunda yeni bir ilke daha imza attı ve bir Çin mahkemesi Bitcoin’i finansman olarak kabule tti. Hubei bölgesindeki mahkeme, bir kişinin Bitcoin’lerinin borç kaldığı rehin alındığı davayı kabul etti ve bunu finansman olarak gördüğünü açıkladı. Davada sanığın ve davacının Bitcoin’in yükselişine yönelik iddiaya girdiği ve kazanan tarafından davacı olduğu belirtilirken, sanığın ise bu sözleşmeyi daha sonra kabul etmediği ve BTC’leri ödemeyi reddettiği vurgulanmakta.

Çin, Bitcoin Konusunda İlklere İmza Atmayı Sürdürüyor

Davacının avukatın göre Bitcoin’in Çin yargısı kapsamında finansman olarak kabul edildiği ilk dava bu oldu ve bunun emsal karar teşkil etmesi bekleniyor. Bitcoin aslında Haziran ayında da Çin içerisinde bir kripto para birimi olarak tasdik edilmiş ve bu durum direkt olarak mahkeme tarafından teyit edilmişti.

Bundan 1 sene önce ise Çin Tahkim Kurulu kripto paraları mülk olarak kabul etmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

China Merchant Bank, Kripto Cüzdanına Yatırım Yaptı

Sonrakini Oku

Wall Street Analisti: Boğa Piyasası Devam Ediyor!

Bir Cevap Yazın