Çin Bitcoin Faaliyetlerini Yakında Yeniden Başlatabilir

Çin’de bu yıl düzenlenen en önemli konferans olan Çin Halk Cumhuriyeti Komünist Parti 19. Ulusal Kongresi, Ekim ayının yirmi dördünde sona erdi. Bu önemli konferansın sonra ermesiyle bazı geçici düzenlemeler ve politikalar da iptal edildi. İptal edilen düzenlemeler ve politikalar arasında, Çin’deki Bitcoin borsalarını ve işlemlerini yasaklamaya yönelik olanların da bulunabileceği belirtildi.

Ekim ayının yirmi sekizinde yeni bir kripto para işlem platformu olan ZB.com; platformları üzerinden yapılacak bütün kripto para işlemlerinin, kasım ayının biri itibariyle kullanıma elverişli halde olacağını kamuoyuna duyurdu. Kullanıcıların hâlihazırda, sitede hesap oluşturup depozito bırakabiliyor oldukları da bildirildi.

Bu yeni platform, Çin ana karasındakiler de dahil olmak üzere tüm dünyadaki kullanıcıların borsa işlemlerini platform üzerinden gerçekleştirebileceklerini iddia etti. Platformun websitesinin dil seçenekleri arasında Çince ve İngilizce bulunuyor. Bütün bunlar; Çin Halk Cumhuriyeti bünyesindeki Bitcoin ve diğer kripto paralara yönelik tasarlanan düzenlemeler ile politikaların, yakın gelecekte geçersiz olacağını söylemek için yetersiz görünüyor diyebiliriz. Ancak piyasada yankı uyandıran bu yeni platformun arkasında Çin hükümetinin olduğunu iddia eden insanlar olduğu da kamuoyuna gelen bilgiler arasında.

Çevrimdışı işlemler düzenlemeden sonra popüler oldu

Şu an için kimse, Kasım ayının birinden sonra tam olarak nelerin olacağını bilmiyor. Eğer Çin’deki Bitcoin kullanıcıları işlemlerini, eskiden olduğu gibi daha rahat şartlarda yapar duruma gelirlerse, bunun piyasalar için iyi bir haber olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Şu bilinen bir gerçek ki; Çin Halk Cumhuriyeti bünyesindeki Bitcoin borsalarının kapatılmasından sonra çoğu insan, Bitcoin işlemlerini yapmaya devam edebilmek için Taobao adlı bir platformu kullanmaya başladı. Bu platformun; ünlü online satış sitesiyle öne çıkan ticaret devi Alibaba Group, ünlü mesajlaşma platformlarını yöneten şirketler WeChat Group ve QQ Group gibi firmalara ait olduğu biliniyor. Ayrıca çevrimdışı işlemler, Çin Halk Cumhuriyeti bünyesindeki Bitcoin kullanıcıları arasında giderek yaygın hale geliyor. Kaynak: Cointelegraph

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin ve Dijital Paranın dünya ülkelerine göre yasal durumu

Sonrakini Oku

Bitcoin Fiyatı 7.500$, Kripto Paraların Toplam Piyasa Hacmi 200 Milyar$

Bir Cevap Yazın