Çin Baskısı Kripto Odaklı Medya Kuruluşlarına Yansıdı!

Çin’deki iki popüler kripto haber sitesi ChainNews ve Odaily‘e şu anda erişilemiyor. Kripto para ekosistemine savaş açan Çin hükümetin medya kuruluşlarını da yasaklıyor. Kendi blockchain ekosistemini kurmak isteyen Çin, halkın kripto konulu haberlere de erişimi kesmek istiyor. Son haberler sosyal medya dahil birçok yerde kriptoların sansüre uğradığını gösteriyor.

Kripto Odaklı Medyaya Çin Baskısı

ChainNews’e ait internet sitesine Çin dışından da erişim sağlanamıyor. Aynı şekilde Çin anakarasında hizmet veren Odaily isimli siteye de erişilemiyor. Çin hükümetinin kripto para platformlarına baskısı sadece borsalarla sınırlı değil. Bu alanda faaliyet gösteren medya kuruluşları da Çin’in gazabından payını alıyor. Şimdilik açıklama yapmaktan çekinen iki internet sitesinin sunucularını farklı lokasyonlara taşıyıp, taşımayacağı bilinmiyor.

Her iki haber ajansı da habercilik faaliyetlerini Telegram ve Twitter üzerinden gerçekleştiriyor. Bildiğiniz üzere iki sosyal medya platformu da ülkede yasak. Çin’in kendine ait sosyal medya uygulamalarında ise kripto tam anlamıyla sansüre maruz kalıyor. Bu yüzden birçok medya kuruluşu faaliyetlerini Twitter, Telegram gibi kanallara kaydırmak zorunda kaldı.

Kripto, Çin’den Siliniyor

Bilindik tüm kripto para şirketleri Çin’de hizmet vermeyi durdurdu. Başlangıçta Binance gibi borsalar Çinli müşterilere hizmet vermenin alternatif yollarını arıyordu. Örneğin giriş doğrulamalarının ve uygulama bildirimlerinin SMS üzerinden gönderilmesi askıya alınmıştı. Bu hareket Çinli yatırımcıların hükümet denetiminden kaçırılmasını hedefliyordu. Ancak Çin, sert tedbirler açıklayarak yasakların arkasından dolananları tehdit etti. Binance gibi borsalar da Çinli kullanıcıların hesaplarını askıya almaya başladı.

Bu yasaklara karşı Çinli yatırımcılar iki çözüm üretebiliyor. Birincisi farklı ülkelerde kurdukları şirketler üzerinden kripto para borsalarında kurumsal hesaplar açıyorlar. Kurumsal hesapların Çin ile direkt bağlantısı olmadığı için sorunsuz şekilde hizmet alınabiliyor.

İkinci yöntem ise dYdX tarzı DeFi platformları, tarayıcıya gömülü cüzdanları ve DeFi platformlarını tanımaya başlayan Çinli yatırımcılar mecburi olarak bu yola tevessül ediyor. Farklı ülkelerde şirket açacak kadar mali gücü olmayan Çinli yatırımcılar oldukça kolay biçimde DeFi platformları üzerinden yatırımlarını devam ettirebiliyor. Peki ellerindeki kripto varlıkları nasıl nakde çeviriyorlar? Bunlar için de OTC masaları ve fiziksel bozum çözümleri bulunuyor. Tıpkı bundan 7-8 yıl önce olduğu gibi…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Şirket Yetkilisinden Dikkat Çeken Söylem: PayPal, NFT Sektörüne mi Giriyor?

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) Türk Lirası Bazında Yeni Rekora İmza Attı!

Bir Cevap Yazın