China Merchant Bank, Kripto Cüzdanına Yatırım Yaptı

Cuma günü Çin’in lideri Xiin Jinping kripto para topluluğunu şoka sokan açıklamalar yaptı. Çin Komünist Partisi’nin Merkez Komitesinin Siyasi Bürosu’ndaki bir toplantıda konuşan Xi, Blockchain’in “çekirdek teknolojilerin bağımsız inovasyonu için önemli bir buluş” olarak kabul edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Bu açıklamaların ardından ve açıklamalardan bağımsız olarak Çin, Bitcoin konusunda yeni bir ilke daha imza attı ve bir Çin mahkemesi Bitcoin’i finansman olarak kabul ettiğini açıkladı.

Öte yandan Xi’nin açıklamalarının ardından Çin kapsamlı bir Blockchain koruması başlattı ve Blockchain teknolojisi hakkındaki kötü haberleri yasakladığını açıkladı.

Çin Bankası ve Kripto Cüzdanı

Newsbtc’nin haberine göre Çin piyasasına ilişkin öngörüleriyle tanınan Primitive Ventures kurucu ortağı Dovey Wan, China Merchant Bank’ın “Çin’deki en uzun girişimlerden olan ve en çok kullanıcısı olan kripto cüzdanı” BitPie’ya yatırım yaptığını açıkladı.

Bilindiği gibi China Merchant Bank, Çin’de yüzlerce şubeye sahip büyük bir finansal kurum. Dolayısıyla bahsi geçen hamle küçük bir hamle değil…

Öte yandan Wan’ın yorumlarına göre bu durum, Çin’in kripto para biriminin ve Bitcoin endüstrisinin ulusallaştırılmasının başlangıcı olarak görülebilir.

Bunun yanında bu hamle bir Çin finansal kuruluşunun Bitcoin ile ilgili attığı ilk adım değil. Bu yılın başlarında Çin Merkez Bankası Bitcoin hakkında tam teşekküllü bir makale yayınlamıştı.

Halk Tepkisi

Bilinidiği gibi Çin’in kripto para birimlerine olan tepkisi çok sertti. Hatta Çin’in kripto para birimlerini tamamen yasaklayacağı, kripto para birimlerini kullananlar hakkında yasal işlemler yapılacağı gibi sert adımlar yapacağı ifade edilmişti.

Ancak Çin halkının sert tepkilerinin ardından ülke görüşünü yumuşattı ve son olarak Xi, Blockchain hakkında önemli ve pozitif açıklamalar yaptı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Sıcak Gelişme: Çin’in Kripto Parası Sonunda Piyasaya Çıkıyor Mu?

Sonrakini Oku

Çin Bitcoin Konusunda İlk Niteliğinde Bir Karara Daha Vardı!

Bir Cevap Yazın