Chiliz, Futbol Taraftarları İçin “Bağışıklık Kartı” Üzerinde Çalışıyor

Chiliz, hükümet tarafından verilen “dokunulmazlık kartına” sahip olmaları koşuluyla, futbol taraftarlarının kademeli olarak stadyumlara dönmelerine izin vermek için Blockchain tabanlı bir çözüm üzerinde çalışmaya başladığını açıkladı. 13 Nisan tarihli blog gönderisine göre, kullanıcıyla buluşturulacak olan Socios Pass, yeni koronavirüs salgının neden olduğu spor endüstrisine verilen hasarın bir kısmını hafifletmek için çözüm olabilir.

Kalabalık Etkinlikler

İtalya da dahil olmak üzere Avrupa’daki bazı ülkeler zaten normale dönme planları hazırlasalar da genel anlayış, futbol etkinlikleri gibi büyük taraftar toplulukları ile gerçekleştirilen etkinliklerin öngörülebilen gelecekte bir süre daha kapalı kapılar ardında yapılacağı yönünde.

Çünkü bu kalabalık etkinlikler en başından beri salgının yayılmasını tetiklemekle suçlanıyor. Örneğin; İtalya, Bergamo’da 19 Şubat tarihinde gerçekleştirilen bir futbol maçının İtalya’daki yayılımı başlattığı iddia ediliyor.

Chiliz, futbol maçlarının hayat normale dönmeye başladıktan sonra uzun bir süre daha seyircisiz oynanmasının futbol endüstrisine büyük bir darbe vuracağını ifade ediyor. Çünkü futbol endüstrisi gelirinin büyük kısmını stadyumlardaki bilet satışları ile elde ediyor.

Bilim adamları bu durumun bir çözümü olarak halihazırda koronavirüs hastalığını kapmış ve hastalığı atlatmış olan kişilere bir kart verilmesi ve bu kişilerin stadlara alınması şeklinde bir öneride bulunuyor. Çünkü şu anki verilere göre hastalığı kapan ve atlatan bir kişi bağışıklık kazandığı için yeniden hastalanmıyor. Dolayısıyla bir “bağışıklık kartı” ile bu kişiler toplu organizasyonlara katılabilir.

FC Barcelona, Juventus ve Paris Saint-Germain gibi İtalyan ve Avrupa takımları ile birlikte çalışan Chiliz’in ortaklarının bu teklifi destekledikleri bildiriliyor. Socios Pass, web sitesinde müşterinizi tanıyın prosedürünü geçtikten sonra, kullanıcının dijital bağışıklık sertifikasına bağlanarak çalışacak bir uygulama olarak ifade ediliyor. Taraftarlar daha sonra stadyumun kapılarında, kişinin kimliğini hızlı bir şekilde doğrulayacak olan tek kullanımlık QR kodu gösterecekler.

Uygulama Pratik Mi?

Bağışıklık kartları hem pratik hem de ideolojik olarak çok çeşitli nedenlerle eleştiriliyor. Örneğin virüsle ilgili henüz net bilgiler bulunmuyor. Ayrıca test sonuçlarında da zaman zaman yanlış geri dönüşler alınabiliyor. Bu sebeple istataiksel tahminlerde bile kullanımı şu an için onaylanmıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Piyasadaki Aktif Bitcoin Miktarı 3 Yılın Rekorunu Kırdı

Sonrakini Oku

Diş Hekimliği Alanında Blockchain Makalesi Türk Bilim Adamları Tarafından Yayınlandı

Bir Cevap Yazın