Chainlink’te Pump ve Dump Hareketleri Mi Yapıldı?

Cointelegraph’ın haberine göre araştırmacılar Japon mesajlaşma devi LINE’ın servis odaklı Blockchain’inin kendi kripto parası olan Chainlink (LINK) token’ında pump ve dump hareketleri yapıldığını kanıtladı.

11 Eylül’de AnChain.Ai tarafından yayınlanan bir blog yazısı, 1 Nisan 2019 ve 26 Temmuz 2019 tarihleri arasında şüpheli görünen LINK token’larının işlemlerinin bir analizini içeriyor.

Pump ve Dump Hareketleri

Pump ve dump hareketlerinin amacı değersiz bir kripto paranın değerini çabucak yükseltmek ve daha sonra fiyat artışından elde edilen kazançları toplamak için satmak olarak nitelendirilebilir. Alımlardaki artış yapay olarak varlığın fiyatını arttırır ve farkında olmayan yatırımcılar fiyatı artan varlığa yönelir. Bir grup aktör tarafından yönetilen bu işlemler genel olarak dolandırıcılık faaliyeti olarak kabul edilir.

Araştırmacılar bu konuyla ilgili yaptıkları açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

Kripto para birimleri bu tür faliyetlere karşı aşırı derecede savunmasız olma eğilimindedir. Çünkü kripto paraların çoğunluğu, genellikle fiyatları etkileyebilecek nispeten az sayıdaki aktörün elinde toplanmış durumdadır.

LINK Manipülasyonu

An.Chain paylaştığı raporda açıkça görülen birçok tweet bağlantısına yer verdi. Ayrıca LINK’in kripto para borsası Coinbase’de listelenme tarihi ve varlığın fiyat hareketlerinin izlenmesini içeren ayrıntılı bir zaman çizelgesi de yayınlandı. Bu çizelgeye göre fiyat 13 Haziran’da 1.19 dolarla başlıyor, 29 Haziran’da 4.45 dolara yükseliyor ve sonunda 2 Temmuz’da 3.73 dolara geri çekiliyor.

Bunun yanında An.Chain, borsalardaki yükselişin arkasında olduğuna inandığı ve açık bir şekilde koordine edilmiş bir adres grubunu tanımlamak için kullandığı parametreleri, etkileşimlerini ve stratejilerini de ana hatlarıyla belirtiyor.

An.Chain çalışması sonucunda, kripto para piyasasının manipülasyona oldukça açık olduğu için bu alanda daha fazla çalışma yürütülmesinin piyasa sağlığı açısından daha doğru olacağını ifade ediyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Tether’den 300 Milyon USDT’lik Transfer!

Sonrakini Oku

İranlı Kripto Para Madencileri Vergiden Muaf Olacak!

Bir Cevap Yazın