Cardano’dan (ADA) Yeni Gelişme: Sistemde Ne Gibi Değişiklikler Yapılacak?

Cardano, akıllı sözleşmeler için halka açık bir blockchain platformu çalıştırmayı amaçlayan bir kripto para birimi ağı ve açık kaynaklı bir projedir. Cardano’nun kripto para birimi ADA, akıllı sözleşmeler platformu ise Plutus olarak adlandırılıyor.

Cardano Improvement Proposals (CIP) platformu, Cardano (ADA) şirketinin gelişmesi için sürekli olarak fikir önerilerini paylaşıyor. CIP, en son önerileri olarak bilinen CIP-35 güncelleme önerisi ile Cardona’ya teklif sundu. Cardano (ADA) ve IOHK şirketlerinin iletişim müdürü Tim Harrison, akıllı sözleşme platformu olan Plutus’a güncellemeler geleceğini doğruladı. Tim Harrison, Plutus Core’u ve arayüz sayfalarını geliştirmek için CIP-35 olarak adlandırılan güncellemeleri kullanacaklarını belirtiyor.

CIP-35 ve Şirketin Tutumu

Bu güncellemelerle beraber, Plutus’un bağlı olduğu ağlar arasında daha net bir yapıya sahip olması ve hızlanması bekleniyor. Ayrıca geliştirme ekibi, uzun ve komplike olan bu sürecin en kısa sürede tamamlanmasını planlıyor ve daha basit bir yapıya ulaşmasını hedefliyor.

Cardano ise, her ne kadar eleştiri alsa da yavaş ve istikrarlı yaklaşımlarıyla tanınıyor. Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson şirketin bu tutumunun uzun vadede daha iyi olduğunu düşünüyor.

İstikrarlı ve Emin

Kasım ayı sonlarında ağ güncellemeleri hakkında bilgi veren IOHK, her değişikliğin dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini ve ardından sistem üzerindeki etkisinin ölçümlerle izlenmesi gerektiğini bildiriyor. IOHK, Cardano’nun uzun vadeli güvenliğini tehlikeye atabilme ihtimaline karşı bir değişikliğin gerekli olmadığını ancak zorunlu öncelikler dahilinde değişiklikleri gözden geçirebileceklerini belirtiyor. Ayrıca IOHK, ağdaki uzun vadeli etki yaratabilecek değişiklik kararının, ağ trafiğinde oluşan kısa vadeli yoğunluklardan daha önemli olduğunu ve bu tarz kararlardan kaçınılması gerektiğini vurguluyor.

Ancak sistemin daha hızlı olmasını talep eden yatırımcılar, yönetimin bu yaklaşımını kabul etmiyor ve güncellemeleri destekliyor. Cardano (ADA), Eylül 2021’de tüm zamanların en yüksek değeri olan 3.10 dolara ulaşmıştı. Şu anda bu fiyattan çok uzak olsa da yatırımcılar sistemde yapılabilecek güncellemeler sonrasında fiyat iyileşmeleri olabileceğini de düşünüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kanadalı Politikacı, Kripto Ekosistemini Geliştirmeyi Amaçlayan Bir Yasa Tasarısı Sundu!

Sonrakini Oku

Microsoft’tan Dikkat Çeken Paylaşım! Shiba Inu (SHIB) Söylentileri Yeniden Ateşlendi!

Bir Cevap Yazın