Cardano CEO’sundan Yeni Kripto Para Projesi

Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson Afrika’daki milyonlarca insana yardım edebilmek adına yeni bir Blockchain girişiminde bulunduğunu duyurdu. Hoskinson Etiyopya hükümetiyle birlikte çalışarak bir kripto para yaratacak.

Atala

“Atala” adı verilen Blockchain girişimi Hyperledger Fabric’e benzeyen ürünler sunuyor. Yönetimler ve şirketler için Blockchain çözümleri sunan Atala ürünleriyle Blockchain kullanımını yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Ancak Atala diğer Blockchain girişimlerinden farklı olarak daha çok gelişmekte olan ülkelerdeki resmi işlerde kullanılmak üzere ürünler sunuyor. Forbes’e konuşan Hoskinson, yerel yönetimlere ait para birimlerinin oluşturması konusunda ya da tedarik zincirlerinin yönetimlerinde çözüm bulmak istediklerini ifade etti.

Hazırlanan Blockchain yapısının temelden kurulmaya başlandığı belirtildi. Bu yapının içerisine gerçek hayatta kullanım alanları dahil edildi. Oylama sistemi, tedarik zinciri yönetimleri, mülk kaydı ve kripto paraların yaygınlaştırılması bu alanlardan bazıları.

Blockchain yapısı dahilinde ilk olarak Etiyopya hükümetiyle ortak bir çalışmanın sonucunda bir kripto para geliştirilecek. Bu kripto paranın özellikle güvenilir olması sağlanacak ve kripto para ülke ödemelerinde kullanılacak. Hoskinson’a göre kullanışlı hale gelecek kripto para kripto para dünyasına 6 milyon kullanıcı getirebilir.  Etiyopya’da elektrik faturalarının dijital bir sistemle ödenmeye başlayacağını dile getiren Hoskinson, sistemin en nihayetinde kimlikleri de Blockchain üzerine taşımayı hedeflediğini belirtti.

Cardano topluluğunca bazıları Cardano ve diğer merkezsi uygulamalar için kullanıcı sayısının artacağını düşünerek kararı desteklese de bazılarına göre Hoskinson’ın iş yükü artacağından bu girişim dikkat dağınıklığı yaratabilir. Cardano son aylarda oldukça dikkat çekti ve Cardano ağını büyük oranda değiştirecek geliştirmeler adına önemli adımlar atıldı. PoS konsensüsünü benimseyecek ağ hakkında detaylar topluluk paylaşıldı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Facebook Kendi Kripto Parası İçin E-Ticaret Firması ”Avına” Çıktı!

Sonrakini Oku

Futbol Takımlarının Kripto Paralara İlgisi Artıyor

Bir Cevap Yazın