Büyük İddia: Facebook Bitcoin (BTC) Mi Aldı?

Kripto topluluğunun birkaç önemli üyesi sosyal medya devi Facebook’un bilançosunda Bitcoin tutuyor olabileceğini iddia ediyor.

Facebook Bitcoin Almış Olabilir Mi?

Bu isimler arasında Morgan Creek Digital’in ortağı Jason A. Williams, İngiliz girişimci ve yatırımcı Alistair Milne ve Messari’de Kıdemli Araştırma Analisti olan Mira Christanto bulunuyor.

Milne’ye göre Bitcoin’in yeniden 53.000 dolar üzerine çıkması Facebook’un Bitcoin almasından ve lider kripto para biriminin 48.000 dolar altına gerilemesi ile Tesla’nın BTC satmasından kaynaklanıyor olabilir.

Mine Twitter üzerinden ortaya attığı iddiada, Facebook’un bilançosunda Bitcoin olduğunu ve bunu 3 aylık kapanış sonuçlarının açıklanacağı yarın kamuoyu ile paylaşacağını ifade ediyor.

Eğer böyle bir durum gerçekleşirse ve iddialar doğruysa bu, bir başka BTC rallisini tetikleyebilir. Çünkü Tesla geçtiğimiz zamanlarda 1,5 milyar dolar değerinde BTC aldığını açıkladığında da benzer bir durum yaşanmıştı.

Facebook Diem İle Meşgul

Yapılan açıklamalara göre Facebook’un Bitcoin’i almış olması oldukça mantıklı geliyor. Çünkü şirket, kripto para birimi alanına girmek için ikinci küresel girişimini yapıyor. Bilindiği gibi sosyal medya devi, önce önde gelen itibari para birimlerinden oluşan bir sepete sabitlenen Libra üzerinde çalıştı ve sonrasında yaşanan sorunlar nedeniyle dolara sabitlenen Diem projesini duyurdu. Aslında Diem’in bir takım değişiklikler sonrasında Libra’nın yeniden markalaşması olduğu ifade edilebilir.

Diem Derneği şimdi İsviçre’deki düzenleyicilerden bir ödeme lisansı alma sürecinde ve Diem denemelerini bu yılın sonlarında başlatılması planlanıyor. Ayrıca Libra, küresel ekonomik sistemi tehdit edebileceği korkusu ile tüm dünya tarafından ciddi bir tepki ile karşılaşmış ve hatta Çin bu sebeple dijital yuan girişimlerini hızlandırmıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

PayPal CEO’su Dan Schulman, Finansal Sistemin Gelişimini Yorumladı

Sonrakini Oku

XRP Fiyatı Bütün Piyasaya Meydan Okuyor: Yükseliş Ripple Davası İle mi İlgili?

Bir Cevap Yazın