Büyük İddia: Ethereum Bir Dolandırıcılık Projesi Mi?

Ethereum 2.0‘ın aşamalı olarak piyasaya sürülmesi için son tarih gitgide yaklaşırken eleştirmenler potansiyel risklerle ilgili endişelerini dile getirmeye devam ediyor. Hatta bir adım daha ileri giderek Ethereum’u bir “aldatmaca” olarak nitelendirenler dahi var…

Yanlış Yönlendirilen Ölçeklenebilirlik

Ethereum, merkezi olmayan uygulamalara (Dapps) ve akıllı sözleşmelere ev sahipliği yapmak amacıyla kurulan küresel bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Ethereum’da birçok proje ve Dapps olsa da ağ, milyonlarca kullanıcıya sahip potansiyel bir Dapps’i desteklemeyebilir.

Örneğin CryptoKitties Blockchain oyunu sona erdiğinde Ethereum ağındaki işlem ücretleri 0.02 dolara kadar yükselmişti. Artan ücretlerin yanı sıra ağın, Dapps’ın toplu olarak benimsenmesi sırasında aynı performansı sergileyemeyeceğine dair de endişeler var. Diğer bir deyişle, Ethereum ile ilgili ele alınması gereken bir ölçeklenebilirlik sorunu var ve 2. sürümüyle geliştiricilerin çözmek istedikleri nokta da tam olarak bu…

Ancak Ethereum en başından beri ölçeklenebilir bir Blockchain ağı tanıtıldı. Bu durumda özellikle Bitcoin savunucularının büyük endişe duydukları bir konu olarak ortaya çıkıyor. Buna dayanarak açıklamalar yapan Bitcoin core geliştiricisi Peter Todd, Ethereum’un her zaman bir aldatmaca olduğunu ifade edecek kadar ileri gidiyor ve şu ifadeleri kullanıyor:

Kripto alanında her zaman en yaygın dolandırıcılık türü, onlar olmadığında ölçeklenme sorunun yaşanacağını ve güvenlik problemlerinin ortaya çıkacağını iddia etmek olmuştur. ETH 1.0 her iki dolandırıcılık türünü de yaptı.

Todd’un bu yorumları varlık yönetim şirketi VanEck’in dijital varlık stratejisti Gabor Gurbacs‘ın da desteğini aldı. Gurbacs yaptığı açıklamalarda, “Bu bir şov, Ethereum onayları merkezsizleştirmeyi ya da ölçeklendirme sorununu çözmeyi başaramaz.” ifadelerini kullandı.

Ethereum Destekçileri

Tabii bunun karşısında Ethereum geliştiricileri ve destekçileri yer alıyor. Ethereum geliştiricilerine göre, 2.0 sürümünün herhangi bir sorunu bulunmuyor ve bu geliştirme oldukça faydalı olacak. Yükseltme, ağda çözülmesi gereken sorunları çözebilecek niteliğe sahip olacak.

Hatta Ethereum Foundation, Ethereum 2.0 geliştiricilerine geçtiğimiz haftalarda 2 milyon dolar bağışladıklarını açıklamıştı. Yani Ethereum topluluğunun yeni yükseltmeye güvenlerinin tam olduğu söylenebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

13.000 Bitcoin Gönderildi! Balinalar Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek?

Sonrakini Oku

İkinci Çeyrekte Kurumsal Yatırım Oranı İki Katına Çıktı

Bir Cevap Yazın