Büyük Firma Bitcoin (BTC) Yatırımlarını Artırıyor: Sırada Hangi Şirketler Var?

Dünyanın önde gelen şirketlerinden olan MicroStrategy (MSTR), CEO Michael Saylor’un lider kripto para birimine olan inancının altını bir kez daha çizerek, daha fazla Bitcoin (BTC) alımını finanse etmek için 650 milyon dolar değerinde dönüştürülebilir tahvil topladığını duyurdu.

MicroStrategy 650 Milyon Dolarlık BTC Alacak

Şirket Cuma günü yaptığı açıklamada, 650 milyon dolar değerinde dönüştürülebilir kıdemli senetlerini 2025’e kadar %0,750 oranında sattığını doğruladı. Faiz oranı, 2021’den itibaren 15 Haziran ve 15 Aralık’ta altı ayda bir ödenecek. Şirket konuyla ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında, “MicroStrategy, işletme sermayesi ihtiyaçlarının ve diğer genel kurumsal amaçların belirlenmesine kadar Hazine Rezerv Politikasına uygun olarak satışlardan elde edilen net geliri Bitcoin’e yatırmayı planlıyor.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan menkul kıymetler, 1933 Menkul Kıymetler Yasasının 144A Kuralı uyarınca piyasaya sürüldü ve yalnızca kurumsal yatırımcıların kullanımına sunulacak. Ayrıca bu fon toplama, şirketin daha fazla Bitcoin elde etmek için tahvil gelirlerinden yararlanma planlarını ilk açıklamasından birkaç gün sonra kesinleşti. MicroStrategy başlangıçta 400 milyon dolarlık bir fon toplamayı hedefliyordu. 650 milyon dolarlık fon ile firma, güncel fiyatlarla yaklaşık olarak 36.300 BTC’nin üzerinde alım yapabilir.

MicroStrategy’nin Bitcoin Hamlesi

MicroStrategy, bu yılın başlarında bilançosunun çoğunu Bitcoin’e dönüştüreceğini açıkladığında gündeme oturmuştu. O sırada CEO Michael Saylor, şirketinin “500 milyon dolarlık eriyen buz küpü”nün üzerinde oturduğunu ifade etmişti. Yani Saylor’a göre geleneksel para birimleri değer kaybediyordu ve eriyen bir buz küpüne benziyordu.

Öte yandan şu anda şirketin 734 milyon doları aşan 40.824 adet BTC’si bulunuyor ve bu rakam temel satın alma fiyatından yaklaşık 260 milyon dolarlık bir kazancı temsil ediyor.

MicroStrategy Hata Mı Yaptı?

Wall Street analistleri, MicroStrategy‘nin Bitcoin’e çok büyük yatırım yapmasının endişe verici olduğunu düşünüyor. Çünkü henüz 12 yıldır piyasada olan bir varlığa karşı çoğu kurum nötr bir duruş sergiliyordu. Hatta bunların birçoğunun da negatife eğilimli oldukları söylenebilir.

Her ne kadar bazı isimler firmanın hata yaptığını düşünse de MicroStrategy en büyük kurumsal Bitcoin sahibi konumunda bulunuyor. Ancak bu konuda şirket yalnız değil. Perşembe günü, Massachusetts merkezli sigorta şirketi MassMutual, genel yatırım hesabı için 100 milyon dolarlık BTC satın aldığını açıkladı. Galaxy Digital (GLXY), Square (SQ) ve Hut 8 Mining Corp (Hut-8) gibi halka açık şirketler Bitcoin’e 36 milyon ile 134 milyon dolar arasında yatırım yaptı. Artık her şirket önemli karlar elde ediyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Paralar Yeşile Döndü: Bitcoin (BTC) Fiyatında Önemli Seviyeler Belli Oldu!

Sonrakini Oku

Ripple (XRP) Fiyatı Yeniden Toparlanabilir Mi?

Bir Cevap Yazın