Bütün Piyasa Düşerken Bu Kripto Para Rekor Kırdı!

Kripto para piyasası Bitcoin‘in (BTC) yeniden 10.000 doların altına inmesi ile beraber adeta kana bulandı. BTC bu yazının kaleme alındığı an itibariyle %2,57, Ethereum (ETH) %4,20, XRP %4,02, Bitcoin Cash (BCH) %2,28, Bitcoin SV (BSV) %2,31, Litecoin (LTC) %4,82, EOS %3,68 düşüş yaşıyor.

Şu an için top 10 kripto para birimi arasında yükseliş yaşayan sadece Binance Coin (BNB) ve Tezos (XTZ) var. BNB %5,16 XTZ ise %5,05’lik yükselişleri ile adeta bütün kripto para piyasasına meydan okuyor.

Tezos Kendi Rekorunu Kırdı

2019 yılının sonlarında ciddi bir yükselişe geçen XTZ, aslında geçtiğimiz günlerde yeni bir rekor kırdı. Bir gün önce %16 üzerinde artış yakalayan Tezos 2,70 dolarlık birim fiyata ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmış oldu.

Proof-of-Stake (hisse ispatı) tabanlı kripto para biriminin yükselişinin en büyük sebebi ise staking hizmeti. Birçok kripto para borsası XTZ staking’i karşılığında yatırımcılara sabit yüzdelik gelir sunuyor. Kullanıcılar sahip oldukları XTZ’leri Coinbase, Kraken ve hatta Binance gibi kripto para borsalarına yatırarak ek gelir elde ediyor ve aslında iki taraf da kazanıyor.

Tezos’un bu yükselişi tabii ki akıllı kontratlarla sağladığı başarı ve merkeziyetsizliği ile de açıklanabilir. Kripto para derecelendirme kurumu Weiss Crypto Ratings de alttaki tweet’i XTZ’nin dünyadaki en merkeziyetsiz PoS tabanlı kripto para olduğunu vurguladı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum (ETH) Fiyatı Patlama Yaşıyor! Yükseliş Sürecek Mi?

Sonrakini Oku

Dolandırıcılar Yine Hareketlendi! Bitcoin Düşüşü Mü Geliyor?

Bir Cevap Yazın