Bütün Kripto Para Piyasası Düşerken, XRP Fiyatı Neden Yükseldi?

Kripto para piyasası son 2 haftalık yükselişten sonra yeniden düzeltme periyoduna girdi. Bitcoin (BTC) de dahil bütün kripto para piyasası sert düşerken toplam piyasa değerine göre en büyük yedinci kripto para birimi XRP ise ciddi bir yükseliş elde etti.

XRP/USD Yükselişe Geçti

XRP/USD işlem çifti son 7 gün içerisinde %11 yükseliş elde ederken son 24 saat içerisinde ise bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla %10’a yakın yükseliş kaydetti. Kritik 0,48 dolar direncini kırmayı başaran XRP’nin 0,53 dolara kadar yükseldiği görüldü.

Bütün kripto para piyasası düşerken XRP’nin yükselmesi ise piyasada şaşkınlık yarattı. XRP’nin tam da bütün kripto para birimleri sert yükselirken yerinde sayması ve 0,48 dolar direncinin üstüne çıkamaması ancak bunun sonrasında her şey düşerken yükselmesi, direkt olarak davaya işaret etmekte.

Ripple ve SEC Arasında Yeni Gelişme

Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki davada en güncel duruşma ise 20 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Uzmanların XRP davasına dair yorumlarının bu duruşmadan sonra daha çok olumluya kayması, XRP’ye bu yükseliş etkisini getirmiş olabilir.

Davanın son duruşmasında sadece Ripple ve Ripple iştiraklerinin XRP satışı ile yasaları çiğnediği belirtildi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bu sebeple kripto para borsalarının aslında XRP satışı ile menkul kıymet yasalarını ihlal etmediğini itiraf etmiş oldu.

XRP’nin asıl düşüşü ise SEC haberi yerine kripto para borsalarının yasaları ihlal etme korkusuyla XRP’yi delist etmesi ile başlamıştı. Borsaların yasaları ihlal etmediğinin ortaya çıkması ise yakında diğer kripto para borsalarının yeniden XRP’yi listelemesi ile sonuçlanabilir.

XRP Gündeme Oturdu

Şimdiden birçok ülkenin Twitter gündeminde “XRP’yi yeniden listeleyin” konusunun yer almaya başladığı görülüyor. XRP’nin özellikle Coinbase kripto para borsasında yeniden listelenmesi ise XRP için eşi benzeri görülmeyen bir yükseliş yaşanmasını sağlayabilir.

XRP fiyatının teknik analize göre de 0,48 dolar direncini kırması, sıradaki hedefin 0,66 dolar olduğunu gösteriyor. Kripto para sektörünün genel düşüş trendi bittiğinde ise XRP fiyatının yükselişinin hız kazandığı görülebilir.

XRP fiyatının 0,42 dolar desteğini kaybetmesi ise bu yükselişin trendin altına düşmesine yol açabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Tayland Merkez Bankası’ndan Stablecoin’lere Düzenleme Kararıv

Sonrakini Oku

SEC Ripple Davasında Yeni Gelişme: XRP, ETH ve BTC İle Bir Tutulamaz!

Bir Cevap Yazın