Bu Yeni Gelişme Bitcoin’i (BTC) Tekrar Yükselişe Geçirebilir!

Bitcoin (BTC) ve genel olarak bütün kripto para sektörü geçtiğimiz gün inanılmaz sert bir düşüş yaşadı. Bu düşüş toplam piyasa değerini de 300 milyar doların altına indirdi. Bitcoin’in 9.800 dolar seviyelerine indiği şu günlerde  XRP %12, ETH ise %9 üzeri gerileme yaşadı. Peki BTC yeniden toparlanma emareleri göstermeye başladı mı?

CME Bitcoin’e İyi Gelebilir

Aslında kurumsal Bitcoin yatırımcılarının en çok odaklandığı ürünlerden birisi olan Chicago Merchantile Exchange‘in (CME) Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri yeniden satışta. Bu da Newsbtc’nin haberine göre Bitcoin’i yeniden 10.000 dolar üzerine taşıyan temel faktör olabilir.

CME’nin ortalama günlük BTC hacmi 500 milyon dolar seviyelerinde ve böylesine yüksek bir hacim doğal olarak fiyata da etki edebilir. 2019 yılının Mayıs ayında BTC 13.000 dolar seviyelerinde iken, CME günlük ortalama 515 milyon dolarlık hacme ulaşmış ve BTC yükselişini 14.000 dolara kadar taşımıştı.

BitMEX ve Binance Futures gibi vadeli işlem platformları da günlük milyarlarca dolarlık hacim yaratsalar da, bunların sunduğu yüksek kaldıraçlar hacmin sadece belirli bir kısmının gerçek olduğun gösteriyor. CME’de ise durum çok farklı ve kurumsal yatırımcıların yaptığı alımlar, kesinlikle BTC’yi istenen eski günlerine taşıyabilir.

Buna ek olarak CME’nin Bitcoin vadelileri fiyatı ile spot piyasadaki fiyat arasında 640 dolarlık bir boşluk var ve sadece bu boşluk bile fiyatı 10.000 dolara yükseltebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Madencilerinden Halving Hazırlığı

Sonrakini Oku

Ömer Özden: Coronavirüs Bitcoin (BTC) Fiyatını Yükseltti!

Bir Cevap Yazın