Bu Veriler Çin Hükümetini de Şaşkına Çevirdi!

Çin’in 2021’de Bitcoin (BTC) madenciliği yasağı, Bitcoin (BTC) üzerindeki en büyük etkilerden birine sahipti. Bunun ardından, dünyanın madencilik başkentinde (Çin) hash oranı neredeyse sıfıra düştüğü için Bitcoin (BTC) fiyatı büyük bir düşüş trendine girdi. Bununla birlikte, mining yasağın açıklanmasından bir yıldan kısa bir süre sonra, bölgede madencilik yeniden toparlandı ve bu da Çin’in ülkedeki madencilik faaliyetlerini durdurmaya yönelik tüm çabalarının başarısız olduğunu gösteriyor.

Çin’de Bitcoin Hashrate Toparlanıyor

 Çin’de uzun süredir hash oranı giderek düşüş gösterirken, buna bağlı olarak ise Bitcoin(BTC) madencilerinin bulunduğu bölgeler arasında Çin, bu işlemin en az yapıldığı yerlerden birisi durumuna gelmişti. 2021 yılının sonuna kadar tüm veriler bunu gösteriyordu. Takvimler ise 2021 yılının sonunu gösterdiğinde hash oranının giderek arttığı tespit edilmişti. Buna bağlı olarak spekülasyonlar, bazı Bitcoin madencilerinin Çin’de kaldığı ancak faaliyetlerini gizlice yürüttüğü yönünde veriler bulunmaktaydı.

Ülke üzerinden elde edilen veriler ve hash oranları göz önünde bulundurulduğunda bu gizli faaliyetlerin giderek arttığı da görülmekte. 2022’nin 2. çeyreğine gelmeden Çin’in madencilik dünyasındaki hakimiyetini yeniden kazanacağı düşünülmekte. Şu anda dünya üzerindeki tüm hash oranının yüzde 21’lik kısmını oluşturan Çin, yüzde 38’le ilk sırada bulunan Amerika Birleşik Devletleri’nin hemen arkasında yer almakta.

Kazakistan, Kanada ve Rusya gibi ülkeleri hızlı bir biçimde geride bıraktığı da görülmekte. Şu anda kaydedilen hash oranının yasadışı olarak üretildiği göz önüne alındığında, Çin’in madencilik alanında ne kadar hakim olduğu görülmekte.

Bununla birlikte mevcut oran, yasak öncesinde ulaşılan oranlara göre hala çok daha düşük durumda bulunuyor. Bitcoin madenciliği yasaklanmadan önce elde edilen oranlara göre şu anda kaydedilen oranların yüzde 46 gibi ciddi bir oranda düşük olduğu görülüyor.

 Çin Neden Başarısız Oldu?

Çin’in geçen yıl açıklanan Bitcoin madenciliği yasağını neden yeterince uygulayamadığına dair birçok spekülasyon bulunmakta. Bunun nedeni olarak öne sürülen birçok faktör var. En önemli faktörlerden biri ülkenin büyüklüğü olarak görülüyor. Hükümet, bölgedeki tüm madencilik faaliyetlerini ortadan kaldırmak için tüm gücünü ortaya koysa bile, denetim yapmak zorunda olduğu alan fazlasıyla büyüktü. Bu aynı zamanda madencilerin, hükümetin keşfetmesi aylar hatta yıllar alabilecek yerlerde operasyonlarını gizleyebilecekleri anlamına geliyordu.

Bir diğer faktör ise bölgede bulunan yerel yöneticilerin, yönetiminden sorumlu oldukları bölgelerde boşa gidecek olan enerjiyi madencilerin kullanmalarına izin vererek, bunlardan gelir elde etmek istemeleri olarak görülüyordu. Buna bağlı olarak da Bitcoin madenciliği her gün bölgede gelişmeye devam etmiştir.

Bunun gösterdiği şey, Bitcoin madenciliğinin tamamen yasaklanmasının gerçekten mümkün olmadığıdır. Hükümetin vatandaşları üzerinde bu kadar geniş bir kontrole sahip olduğu yerlerde bile, faaliyetlerini sürdürmenin bir yolunu bulan ve böylece madenciliği yasaklama yönündeki tüm çabaları engelleyenlerin var olduğu görülmektedir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Sıcak Gelişme: JP Morgan Bitcoin İçin Adil Fiyatı Belirledi!

Sonrakini Oku

Amerika’dan Çin’e Karşı Kripto Para Hamlesi!

Bir Cevap Yazın