Bu Ülkede Bitcoin Madenciliği Hakkında Önemli Karar!

Norveç Parlamentosu’nun, bir siyasi parti tarafından Bitcoin madenciliğinin yasaklanmasına dair bir teklifi reddederek ülkedeki madencilerin faaliyetlerini sürdürmesine olanak sağladığı belirtiliyor.

Oy Çokluğuyla Reddedildi

Elde edilen verilere göre, ilk olarak Mart ayında “Red Party” tarafından sunulan teklifin 13 Mayıs tarihinde yapılan bir parlamento oylamasıyla reddedildiği ifade ediliyor. Bitcoin madenciliğini yasaklamak adına hazırlanan teklifin, üç siyasi partinin dışında destek alamadığı öne sürüldü.

Bununla birlikte “Red Party” yetkililerinden Sofie Marhaug yaptığı konuşmasında bu ifadelere yer verdi:

“Alınan karardan ciddi anlamda hayal kırıklığına uğradım. Ancak partimizin, önümüzdeki zamanlarda vatandaşlarımızdan bu konu hakkında destek toplamak için daha çok çalışacağını söyleyebilirim. Ayrıca kripto para madenciliği yüksek miktarda enerji harcamakta ve bu durumun iklim değişikliği üzerinde olumsuz etkilere sebep olacağını düşünüyoruz. Partimiz olarak vatandaşlarımızın bu konuya öncelik vermesini bekliyoruz.”

Bir Öneri Daha Olabilir

Blockchain veri araştırma firması Arcane Research’in uzman analisti Jaran Mellerud yaptığı açıklamasında bu ifadelere yer verdi:

 “Yapılan oylamanın büyük ölçekli Bitcoin madenciliği hedefi olanlar için önemli bir karar olduğunu düşünüyorum. Öneride bulunan partilerin oylamayı kaybetmesinin ardından, girişimde bulunacakları bir seçenek daha olduğunu düşünüyorum. Bu seçeceğin ise Bitcoin karşıtı siyasi partilerin birleşerek madencilerin hayatını zorlaştırmak ve madencileri Norveç sınırları dışına taşımak amacıyla güç vergisini arttırılması yönünde bir öneri sunacaklarını düşünüyorum. Ancak hükümetimizden ve halkımızdan almış oldukları bu karardaki gibi böyle bir öneriyi de geri çevirmeye davet ediyorum.”

Öte yandan açıklanan verilerde,  Norveç’in bol miktarda hidroelektrik santralleri ve düşük enerji fiyatları ile Bitcoin madenciliği için “ele geçmez bir fırsat olduğu” iddia ediyor. Bunlara ek olarak Norveçli kripto para madencilerinin, ülkenin yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanarak Bitcoin’in küresel hash oranına %1 kadar katkıda bulunduğu ifade ediliyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Sony, Yıllık Kurumsal Strateji Toplantısında Metaverse Push’u Duyurdu!

Sonrakini Oku

İşler Çığırından Çıkabilir Mi: Bir Kripto Para Bağımlısı Mısınız?

Bir Cevap Yazın