Bu Ülke, Kripto Para Yatırımcılarına Sınav Uygulamayı Planlıyor! İşte Detaylar

Rusya‘da gündeme gelen yeni bir kripto para yasası, potansiyel kripto para yatırımcılarını belirli bir limitin üzerinde dijital varlık satın almalarına izin verilmeden önce bir teste girmeye zorlayabilir. Ayrıca bu yasa tasarısı ile birlikte kripto para madenciliğini düzenlemeyi ve evlerinde kripto para madenciliği yapanlar için ucuz enerjiye erişimi kesmeyi umuyorlar.

Kripto Para Yatırımcılarına Sınav Dönemi

Rus milletvekilleri, kripto alanındaki düzenleyici boşlukları doldurmak için bir yasa üzerinde çalışıyorlar. Mevzuat, sektöre yeni giriş yapan yatırımcıların yıllık toplam değeri 600.000 rubleyi (7.700 dolar) aşan kripto para satın alma işlemleri için özel sınavlar getirebilir.

Parlamento Güvenlik ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu Başkan Yardımcısı Andrey Lugovoy, Izvestia gazetesine verdiği demeçte, yeni yasanın sektörün “sıkı düzenlemesi” ile ilgili olduğunu söyledi.

 

Milletvekili, yasa tasarısının parlamentonun alt meclisinin bahar oturumunda Devlet Duması’nın zeminine ulaşmasının beklendiğini kaydetti. Ancak daha öncesinde ilgili bakanlıklar, kolluk kuvvetleri ve piyasa oyuncuları ile bir görüşme gerçekleştirecek.

Yasa tasarısında gerçekleşecek herhangi bir değişiklik, Duma üyeleri ve Rusya Merkez Bankası da dahil olmak üzere devlet kurumlarının temsilcilerinden oluşan bir çalışma grubu tarafından onaylanacak.

Öte yandan Para Otoritesi, kripto para birimleri hakkındaki katı duruşu konusunda diğer düzenleyicilerle anlaşmazlığa düştü. Yakın zamanda yayınlanan bir danışma belgesinde, Rusya Merkez Bankası, Moskova’daki yürütme ve yasama yetkilerinden destek alamayan ihraç, ticaret ve madencilik gibi kripto ile ilgili faaliyetlere geniş kapsamlı bir yasak önerdi.

Kripto Madenciliği ve Borsasını Düzenleyen Yeni Kanun

Andrey Lugovoy ayrıca, yaklaşmakta olan yasanın, özellikle Çin’deki sektöre yönelik baskıların ardından Rusya’da genişleyen kripto para madenciliğini düzenlemeye çalışacağını da açıkladı. Şirketlerin yanı sıra, enerji zengini bölgelerdeki insanlar, bodrumlarda ve garajlarda çalışan kripto çiftlikleri ile sübvansiyonlu elektrikten yararlanarak ek bir gelir elde etmeye başladılar.

Lugovoyo, konuya yönelik yaptığı açıklamada, bu madenciler için elektrik tarifelerinin işletmeler için olanlarla aynı olması gerektiğini söyledi ve ucuz hane halkı gücüyle “garaj madenciliğinin” durdurulması gerektiğinin altını çizdi.

Bununla birlikte Aralık ayı sonlarında federal hükümet, bölgesel yetkililerin tüketim belirli bir eşiği aştığında yerleşim bölgeleri için elektrik fiyatlarını artırmalarına izin vererek bu yönde bir adım attı.

Ayrıca Lugovoy, daha fazla ayrıntıya girmeden, Rusya Federasyonu’nda faaliyet göstermek isteyen yabancı merkezli kripto para borsalarının “özel” bir kayıt rejimine tabi olacağını belirtti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ünlü Sanatçı, 500 ETH Karşılığında Bored Ape Yacht Club NFT Satın Aldı! İşte Ayrıntılar

Sonrakini Oku

El Salvador Başkanı Nayib Bukale’den Dikkat Çeken Bitcoin Açıklaması! “Herkes İçin Yeterli Olmayacak”

Bir Cevap Yazın