Bu Ülke İçin Tarihi Bir Gün! Kripto Paraları Düzenleyen Bitcoin Yasası Onaylandı!

Brezilya Senatosu, ülkenin kripto para birimlerini düzenleyen ilk tasarısını, ülkenin kripto para sektöründe düzenleyici bir çerçeve oluşturulması için zemin hazırlayacak bir genel oturumda onayladı.

Brezilya, Bitcoin Yasasını Onayladı

Brezilya, ülkende kripto para sektörü için düzenleyici bir zemin oluşturmasını sağlayacak tasarıyı onayladı. Tasarının ülkede yasalaşması için Temsilciler Meclisi tarafından onaylanması ve ardından Başkan Jair Bolsonaro tarafından imzalanması gerekiyor. Edinilen bilgilere göre ise bunun 2022’nin sonlarına doğru gerçekleşmesi bekleniyor.

Projeyi onaylayan oturuma Senato Başkanı Rodrigo Pacheco başkanlık etti ve şunları söyledi:

Projenin raportörü Senatör Irajá’yı bu önemli yasa tasarısının burada Senato Genel Kurulunda onaylanmasından dolayı tebrik etmek istiyorum.

Federal Milletvekili Aureo Ribeiro, tasarıyı ilk olarak 2015 yılında önerdi. Tasarı daha sonra 26 Nisan’daki uzun görüşmelerin ardından Senato’da onaylandı ve Senatör Ribeiro’nun tasarısını Senatör Iraja Abreu’nun raportörlüğünü yaptığı Senatör Arns’ın PL 3825/2019 tasarısıyla birleştirdi.

Oturum sırasında Senato, ülkenin yürütme organının kripto para birimleri için kurallar oluşturmaktan sorumlu olacağını ve yeni bir düzenleyici oluşturabileceğini veya gücünü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (CVM) veya Brezilya Merkez Bankası’na (BC) devredebileceğini doğruladı.

Kripto Suçlarına Odaklanıldı

Oturumda ayrıca, tasarının yazarı Senatör Arns da dahil olmak üzere birçok senatör, kripto suçları, özellikle dolandırıcılık için uygun cezalar üzerine tartışmalara odaklandı.

Senatör Arns’a göre, bu tür suçların cezaları, işlenen dolandırıcılık, kara para aklama ve diğer beyaz yakalı suçların miktarına göre ölçeklendirilmelidir.

Arns, bu konu hakkında yaptığı açıklamaların devamında şu ifadelere yer verdi;

“Cezalar, bu tür suçlardan etkilenen değer miktarıyla orantılı olmalıdır. Bu nedenle, binlerce kişiye zarar veren 1 milyar ABD doları tutarında bir suç işleyen kişi, daha az değere sahip birinden daha fazla ceza alır.”

Senatör Arns’ın önerisi, kripto para birimleri içeren suçlar için daha fazla ceza verilmesi çağrısında bulunan Senatör Rose de Freitas tarafından desteklendi.

Senatörler ayrıca, ASIC madencilik cihazlarının ülkeye ithalatı için tam bir vergi muafiyeti olacağı için kripto madencilerini Brezilya’da dükkan açmaya teşvik etmeyi de tartıştılar.

Amerikan madencilik şirketi CleanSpark’ın dijital para birimi kıdemli başkan yardımcısı Bernardo Schucman, bu konudaki açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

Kripto para piyasasının özel bir düzenlemeye ihtiyacı olduğuna dikkat çekti, böylece risk almaktan kaçınan kurumsal yatırımcılar Güney Amerika’nın en büyük ülkesinde kripto madenciliğine yatırım yaparak cesaretlenip korunuyorlar.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Uzman Analist 100X Potansiyele Sahip NFT Projesini Açıkladı!

Sonrakini Oku

En Büyük Metaverse Altcoinde Arazi Satışı Başlıyor!

Bir Cevap Yazın