Bu Sefer Bitcoin’e (BTC) Değil, Elon Musk’a Kötü Haber!

Tesla, SpaceX, PayPal ve The Boring Company gibi şirketlerde önemli roller üstlenip birçoğunu sıfırdan kurmuş olan Elon Musk, kısa süre önce dünyanın en zengin insanı oldu. Musk, Ocak 2021’de dünyanın en zengini olup Amazon kurucusu Jeff Bezos’ın servetini bile solladı.

Elon Musk’ın Zenginliği Azalıyor

Bloomberg’in yaptığı listede zirveye yerleşen ancak şubat ayında yeniden Bezos’a yenilen Musk, o tarihten beri ise dünyanın en zengin ikinci insanı olarak görülüyordu. Bitcoin (BTC) ve kripto para yatırımcılarına kötü haber vermeyi seven Musk, bu sefer ise kötü haberi alan tarafta kaldı.

Elon Musk’ın serveti, özellikle Tesla’nın değerinde görülen sert düşüş ile beraber küçüldü. TSLA’nın değerinde yaşanan düşüş ile beraber Elon Musk’ın kişisel serveti de darbe aldı ve ünlü isim artık dünyanın en zengin ikinci insanı konumunda değil.

Bitcoin Düşmanına Büyük Darbe

Elon Musk’ı geçen kişi ise dünyanın en zengin 5 insanı listesindeki tek Fransız, Bernard Arnault oldu. LVMH’in CEO’su 72 yaşındaki Fransız, Elon Musk’ın servetinin azalmasını fırsat bildi ve artık dünyanın en zengin ikinci insanı.

Elon Musk’ın serveti 161 milyar dolara kadar geriledi ve bunun kısa sürede 3,16 milyar dolarlık küçülme yaşadığı görülüyor. Elon Musk eğer 8 milyar dolara yakın kayıp daha yaşarsa Bill Gates’in de altına düşebilir.

Tesla Neden Değer Kaybediyor?

Peki bu düşüşe tam olarak ne sebep oldu? Tesla’nın başarılı CEO’su, son dönemde kendini kripto para sektörüne çok fazla kaptırmış olabilir. Bitcoin ile yaptığı olumlu açıklamalardan sonra son haftalarda ağzını sadece eleştiriler için açan Musk, BTC fiyatının düşüşünü tetikledi.

Bitcoin fiyatının düşüşü ise Musk’a yönelik tepkilerin artmasına neden oldu. Kitlelerin bir araya gelip Musk’ı protesto etmesi ise domino etkisi yaratmış olabilir. Tesla gibi bir şirketin değer kaybına yol açan tek sebep ise bu değil. Çin içerisinde yaşanan iklim sorunu ve Tesla hakkındaki spekülasyonlar da artık etkisini gösteriyor. Bunun yanı sıra The Big Short filminin yıldızı Michael Burry de Tesla için yarım milyar dolarlık short pozisyon açtığını duyurdu. Burry, short pozisyon açtığı şirketin “defterini dürmesi” ile tanınan birisi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

BTC, Altın ve Bankalar: Bitcoin Neye Kıyasla “Çok” Enerji Kullanıyor?

Sonrakini Oku

Kripto Para Sektörünün “Dahi” İsmi, 3 Kripto Paraya İşaret Etti ve Sinyali Verdi

Bir Cevap Yazın