Bu Meme Token Yatırımcılarını Dolandırdı: Rug Pull!

Kripto para birimleri ve NFT dünyasının popülaritesi arttıkça, bunu fırsat bile kötü niyetli proje sahipleri dolandırıcılıkla gündeme geliyor. Bunlara yeni bir tanesi daha eklendi ve BabyDogeCz (DOGECZ) rug pull yaparak yatırımcılarını dolandırıyor.

Rug Pull İddiaları Doğru mu?

PancakeSwap üzerinden trade edilen BabyDogeCz son 24 saatte %47 düştü ve 0,0001121 dolardan işlem görüyor. Ayrıca DOGECZ’nin işlem hacmi de yaklaşık %62 düştü. Analistler büyük miktarda bu tokenı barındıran cüzdanların da hacklenebileceğini savunurken diğer yandan akla ilk gelen rug pull oluyor. Ayrıca rug pull ve scam işlemlerini izleyen bir platform olan PeckShieldAlert de bu coinin rug pull yaptığını vurguluyor ve yatırımcıları uyarıyor.

BabyDogeCz (DOGECZ) Binance Smart Chain (BSC) ağında bulunan bir BEP20 tokenı olarak çıkmıştı. Diğer yandan BabyDogeCz’nin web sitesi olan babydogecz com ise hali hazırda açık olmasına rağmen, BabyDogeCz’nin twitter adresi kapatıldı. Dolayısıyla rug pull iddiaları doğrulanıyor ve tarih yine tekerrür ediyor.

Rug Pull’dan Nasıl Korunulur?

Bilindiği üzere rug pull amaçlayan altcoin proje sahipleri, çoğunlukla aynı yolu izliyor. Önce güven kazanan ve ünlü isimleri arkasına alan proje sahipleri, yüksek vaatlerle yatırımcıları kendine çekiyor. Daha sonrasında ise projeyi sonlandırarak ortadan kayboluyor. Çoğunlukla yatırımcıların paralarının büyük kısmıyla kaçış operasyonu yapan kötü niyetli bu proje sahipleri, sosyal medya adreslerini sonlandırarak adeta durumu netleştiriyor.

Kripto piyasasında yaşanan ilk rug pull bu olmamakla beraber, daha önce birçok örneği de yaşandı. Yatırımcılar rug pull’dan korunabilmek için öncelikli olarak yatırım yapmadan önce ilgili altcoinin güvenirliğini araştırmalıdır. Başka bir deyişle bu coine kimler destekle bulunuyor veya web sitesi ve sosyal medya adreslerinin içeriğinden güvenirlik kıyaslaması yapılabilir. Ayrıca ilgili coinin piyasa likiditesi de araştırılıp ona uygun bir şekilde yorumlanmalıdır. Bunlara ek olarak eğer ki ilgili platformda işlem kısıtlaması ile karşılaşılıyorsa bunun rug pull olabileceği öngörülebilir ve erkenden tedbir alınabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum Balinaları Bu Altcoin’e Hücum Ediyor! Yatırımcılar Dikkat!

Sonrakini Oku

Analist: “Bu Altcoin’in 13X Yapması An Meselesi!”

Bir Cevap Yazın