Bu İki Metriğe Dikkat! Bitcoin Fiyatı Yeniden Bu Seviyeleri Görebilir

Kripto para birimleri, Bitcoin‘in (BTC) 24 Ocak’ta 33.000 dolara ani düşüşünden sonra volatil bir hafta geçirdi. Ancak lider kripto para birimi, fiyatın 36.000 dolar desteğini geri kazanmasından sonraki 8 saat içinde tamamen toparlandı.

Düzenleyici Rüzgarlar BTC’nin Toparlanmasını Sınırlayabilir

Toplam kripto piyasası kapitalizasyonu, Bitcoin‘in performansına paralel olarak haftalık %1.6’lık mütevazı bir artış gösterdi. Bitcoin fiyatı 2022’de %22 düşmüş olsa bile, toplam kripto piyasası değeri 24 Ocak’ın en düşük seviyesinden bu yana %12,5’lik bir sıçrama gerçekleştirdi.

Öte yandan Coin Center‘ın yönetici direktörü Jerry Brito‘nun belirttiği gibi, bu düzenlemeler mevcut haliyle kabul edilirse, 2022 Amerika REKABET Yasası kripto para birimi endüstrisine önemli bir darbe getirebilir.

Yatırımcılar, Beyaz Saray’ın, devlet kurumlarının bir ulusal güvenlik tehdidi olarak kripto para birimi üzerinde risk analizi yapmalarını sağlamak için kripto konusunda bir icra emri hazırladığına dair haberlerden olumsuz etkilendi.

Bitcoin 40.000 Dolar İçin Hazır

Yatırımcılar kripto piyasası yapısının geliştiğini doğrulamak için, CME‘nin Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri primini analiz etmelidir. Bu metrik, uzun vadeli işlem sözleşmeleri ile normal piyasalardaki mevcut spot fiyat arasındaki farkı analiz eder.

Bu gösterge azaldığında veya negatife döndüğünde, düşüş eğilimi olduğunu pozitife döndüğünde ise yükseliş eğilimi olduğunu gösterir.

Bu sabit aylık sözleşmeler genellikle hafif bir primle işlem görür, bu da satıcıların ödemeleri daha uzun süre alıkoymak için daha fazla para talep ettiğini gösterir. Sonuç olarak, kontango olarak bilinen sağlıklı piyasalarda vadeli işlemler %0,5 ila %2 primle işlem görmelidir.

Bitcoin 42.000 doların altına düştüğü için göstergenin 18 Ocak ile 24 Ocak arasında negatife döndü. Ancak BTC, 33.000 doların yerel bir dip olabileceğine dair sinyaller gösterdiğinden, vadeli işlem piyasaları %0.5’lik sağlıklı bir prim toparladı.

Toplam kripto para piyasa değerinin 2022’de %22 düştüğü göz önüne alındığında, piyasa yapısı toparlanmaya hazır görünüyor.

Bu verilerde önemli bir değişiklik olmaması durumunda, Bitcoin boğaları muhtemelen 40.000 doların altına pozisyon ekleme konusunda rahat davranacak.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Fidelity’den Önemli Rapor: Bitcoin’in Yerini Hiçbir Dijital Varlık Alamaz! İşte Nedenleri!

Sonrakini Oku

Kripto Para Vergisi Rafa Kaldırıldı! Bitcoin (BTC) Yeniden Yükselişe Geçti!

Bir Cevap Yazın