Bu Hava Yolu Şirketinden Dikkat Çeken NFT Hamlesi! Dünyada Bir İlk!

İspanyol hava yolu şirketi Air Europa ve blockchain tabanlı dağıtım sistemleri geliştiren bir şirket olan TravelX ortaklığında dünyanın ilk NFT uçak bileti tanıtıldı.

Air Europa, Dünyada Bir İlki Gerçekleştirdi

Değiştirilemez tokenler (NFT‘ler) bir süredir turizm sektöründe de kendini göstermeye devam ediyor. Öyle ki geçtiğimiz Mart ayında, çevrimiçi bir seyahat acentesi olan MakeMyTrip, Hindistan’ın ünlü destinasyonları için NFT‘ler sağladı. Şirkete göre amaç, tatilcilere en sevdikleri yerlerin dijital hediyelik eşyalarını sağlamaktı.

Buna ek olarak birden fazla konaklama firması NFT sektörüne adım attı. Örneğin, Singapur merkezli LynKey, üst düzey turist varlıklarını dijitalleştirmek için blok zinciri tarafından desteklenen bir token sistemi kullandı. Bununla birlikte, müşterilere, müşteri bilgilerini tutan ve güvenli veri depolama ile benzersiz bir giriş oluşturan bir NFT sağlayan müşteri ödül programları sundu. Bu daha sonra otellerde ve restoranlarda veya işlemlere dayalı ödül puanları için kullanılabilir.

Şimdi ise NFT alanında yapılan bu girişimlere bir yenisi daha eklendi. Air Europa ve TravelX tarafından atılan bu adımla birlikte NFT tabanlı bir uçak bileti tanıtıldı. Tanıtılan bu uçak bileti muhtemelen ticari uçuş tarihinde şimdiye kadar satılan en pahalı bilet olarak karşımıza çıkıyor.

Öyle ki NFTicket etiketli bilet, açık artırmada tam olarak 1 milyon dolara alıcı buldu.

‘NFticket’, seyahat için blok zinciri tabanlı bir dağıtım mekanizması oluşturan bir İspanyol şirketi olan Air Europa ve TravelX arasındaki bir işbirliği sonucunda ortaya çıktı.

Dünyanın En Pahalı Bileti

Peki, bu NFTicket neden bu kadar pahalı dediğinizi duyar gibiyim.  Gelin şimdi bu biteli farklı kılan özellikler neler hep birlikte bakalım.

Başlangıç ​​olarak, bu bilet benzersiz bir öğedir. Aynı zamanda Amerikalı-Porto Rikolu çağdaş sanatçı Carlos Betancourt tarafından “Hedef Olarak Sanat” adlı serinin bir parçası olan bir sanat eseri olarak piyasaya sunuldu.

Tüm bunlara ek olarak, NFTicket, 29 Kasım’da Miami Beach’e yapılacak bir uçuşta business class koltuk için biniş kartı olarak da kullanılabilecek.

Bu seride kalan NFT biletleri, 1 Haziran ile 2 Eylül arasında TravelX platformunda açık artırmaya çıkarılacak ve bir dizi ünlü sanatçının eserlerini içerecek.

TravelX’e göre, bu NFTicket‘ler, blok zincirine kaydedilen işlemlerle geleneksel NFT’lere benzer şekilde çalışacak. TravelX’e göre bu, seyahat şirketlerinin gelirlerini artırırken müşterilere daha akıcı bir deneyim sunarak seyahat işinde yeni standart haline gelebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

NFT’ler Aldatmaca mı: NFT’ler Neyi Amaçlıyor ve Değeri Gelecekte Ne Olacak?

Sonrakini Oku

Google, Web3 Alanında Yeni Adımlar Atıyor! İşte Yapılan Açıklamalar

Bir Cevap Yazın