Bu Gösterge Sinyal Veriyor: Bitcoin’i (BTC) Daha Derin Bir Düşüş Mü Bekliyor?

Bitcoin hala 20.000 doların üzerinde işlem görüyor ancak dün rallinin ardından ilk gerçek düzeltmesini başlattı ve fiyat 21.874 dolara kadar geriledi. Koronavirüs salgınında ortaya çıkan yeni gelişmeler sebebiyle düşüşe geçtiği düşünülen lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) altcoin’leri de beraberinde aşağı çekti.

Analistler bu düzeltmenin yeni bir ayı piyasası başlangıcı olup olmayacağının dolar grafiklerinde ortaya çıkan yeni bir fraktala bağlı olduğunu ifade ediyor. Çünkü koronavirüs sebebiyle ekonomide yaşanan ilk kilitlenme doların yükselmesini sağlamıştı. Durumun yine benzer bir hal alıp almayacağı ise şu an için belirsizliğini koruyor.

Güvenli Liman: Bitcoin

2020 yılında özellikle yatırımcılar bir güvenli liman arayışı içindeydi. Pandemi ilk ortaya çıktığında ve panik piyasaları ele geçirdiğinde, yatırımcılar varlıklarını dolara çevirdi ve güvenli liman olarak doları seçti.

Ancak daha sonra hükümetlerin attığı adımlar sebebiyle doların da düşünüldüğü kadar güvenli bir varlık olmadığı anlaşıldı. Çünkü para basma politikaları doların değerini düşürürken enflasyonu arttırıyordu. Bu sebeple varlık sahipleri Bitcoin’in güvenli liman argümanına güvenerek varlıklarını Bitcoin’e taşımaya başladı.

Hatta sadece bireyler değil kurumlar da 2020 yılında Bitcoin’i tercih etti ve Microstrategy rezerv para birimi olarak BTC’yi seçtiğini açıkladı.

Dolar Güç Mü Kazanıyor?

2020 yılı yukarıdaki gibi bitmeye hazırlanırken koronavirüs ile ilgili yeni gelişmeler sebebiyle piyasalarda yeni bir düşüş dalgası başladı. Bu durum biraz Mart ayını hatırlatıyor. Analistlere göre Bitcoin düşüş grafiği çizerken dolar güç topluyor gibi görünüyor.

DXY Dolar Para Endeksi, ABD dolarına karşı ağırlıklandırılmış en iyi küresel forex para birimlerinden oluşan bir sepet olarak karşımıza çıkıyor. Analistlere göre bu endeks, doların gücü veya zayıflığı hakkında temel bir anlık görüntü sağlamada sağlam bir iş çıkarıyor.

Öte yandan 2020 küresel rezerv para birimi için iyi bir yıl olmadı. Bu yıl dolaşımdaki tüm ABD dolarının %30’undan fazlası basıldı ve bu, enflasyon korkusunun hem bireylerde hem kurumlarda baş göstermesine sebep oldu.

Bitcoin ve Dolar

Birçok isim yıl içinde dolarda bulunan yatırımlarını Bitcoin’e çevirdi ve BTC’de aslında yatırımcıların güvenini boşa çıkarmadı. Mart ayında 3.600 dolara kadar gerileyen lider kripto para birimi geçtiğimiz günlerde 24.200 dolara kadar yükseldi.

Ancak eğer dolar güç kazanırsa Bitcoin’in yeniden bir düşüş dönemine girebileceği düşünülüyor. Yine de yeni koronavirüs gelişmeleri sebebiyle hükümetler para basmaya devam ederse BTC’nin güç kazanacağı gerçeğini de göz ardı etmemek gerekiyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple Eleştirmeni XRP ve SEC Gerilimine Şaşırmadı: “Ben Size Söylemiştim!”

Sonrakini Oku

Visa’dan Yeni Bir Kripto Para Ortaklığı Geldi

Bir Cevap Yazın