Bu Araştırma İngiltere Vatandaşlarının Kripto Tercihini Gözler Önüne Seriyor! Sonuçlar Harika

Interactive Investor için Opinium önemli bir anket çalışması yaptı. İngiltere’deki genç nüfusun kriptoya olan ilgisini ölçüyor. İngiltere vatandaşı olan 18-29 yaş arası gençlerin %45’i Bitcoin veya farklı bir kripto varlığı edinerek pazara giriş yapmış. Kripto paralara artan ilgili en net biçimde ortaya koyan bu araştırmanın detaylarında önemli bilgiler bulunuyor.

İngiltere Kripto Araştırmasının Sonuçları

Gençlerin büyük kısmı kripto para yatırımları için borç kullanıyor. Dünyanın tüm bölgelerinde maalesef durum böyle, fiyatın orta ve uzun vadede yükseleceğinden emin olan kullanıcılar yeteri kadar yatırım bakiyesi bulamadığı için banka veya çevrelerinden borç alarak kripto para pazarına giriyor. İngiltereli gençlerin de çoğunlukla yaptığı şey bu ve 18-29 yaş arası gençlerin %45’i ilk kez kriptoya yatırım yapıyor.

Bu yaş grubunun yatırım anlamında daha önce bir tecrübesi olmadığını ve bu yaşta kazanılan kripto yöneliminin ilerleyen dönemde ekosistem için pozitif etkileri olacağını da görmemiz gerekiyor.

Gençleri Yatırım Yaptığı Kripto Paralar

İngiliz gençlerinin en fazla yatırım yaptığı dijital varlık %20 ile Bitcoin oldu. Bunu Ethereum izlemiyor, evet herkesin beklentisi en büyük altcoin olan ETH fakat gençler Dogecoin’i daha fazla seviyor. En fazla yatırım yapılan ikinci kripto para ise Dogecoin (DOGE) oluyor.

Katılımcı gençlerin %27’si Dogecoin alabilmek için kredi kartlarını kullanmış. Elbette İngiltere’de faizler ülkemizde olduğu kadar yüksek değil ve gençlere çok ciddi bir maliyeti olmuyor. Kripto paralara yatırım yapan gençlerin yarıdan fazlası borç para ile işlem yaptıklarını kabul ediyor. Gençlerin %17’si öğrenci kredileri ve %16’sı ise farklı kredilerle yatırım yapmış.

İngiltere ve Kripto Paraya İlgi

Ülkede 2,3 milyon kişi şu an veya geçmişte kripto paralarla bağ kurmuş. Yetişkinlerin %80’e yakın kripto paralarla ilgili bilgi sahibi ve ne olduğu bildiğini söylüyor.

İngiltere vatandaşlarının kripto paralara bakış açıları da iyi yönde değişiyor. Geçtiğimiz yıl kriptoları kumar olarak kabul eden %38 bugünlerde %9’a kadar düştü. Ayrıca araştırmalar İngiltere vatandaşlarının çoğunlukla uzun vadeli yatırım yaptığını gösteriyor. Yani yatırım yapanların önemli bir kısmı bunu takip etmiyor.

Elbette geçtiğimiz yıl verileriyle karşılaştırıldığında İngiltere kriptoya ilgisini artırıyor. Her ne kadar İngiltere bankaları kripto para borsalarına savaş açsa da halkın önemli bir kısmı kripto desteğini devam ettiriyor. Bu potansiyel birkaç yıl sonra kripto varlıkların hisse senedi gibi normal bir yatırım haline gelmesini sağlayabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Binance İçin Çember Daralıyor, Borsa Hakkında Mağdur Şikayetleri Yağıyor!

Sonrakini Oku

O Ülkede Bitcoin (BTC) İle İlgili Yasa Tasarısı Meclise Geliyor!

Bir Cevap Yazın