BtcTurk CEO’su Okan Bayülgen’in Programına Katıldı

TV100’ün YouTube kanalında yayınlanan Okan Bayülgen İle Muhabbet Kralı’nın son bölümünün konusu Bitcoin ve kripto paralardı. Okan Bayülgen’in konukları arasında ise Türkiye’nin ilk kripto para borsası olan BtcTurk CEO’su Özgür Güneri de vardı. Güneri’nin yanı sıra ekonomi gazetecisi Erkan Öz, MenaPay CEO’su Çağla Gül Şenkardeş ve İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan da programa konuk olarak katıldı.

Maaşımı Bitcoin İle Alabilir Miyim?

Okan Bayülgen daha önce de yaptığı programlarda “Para” konusunu incelemiş ve yine bu programlarda da Bitcoin ve kripto paralardan bahsedilmişti. Ancak yayınlanan son bölüm tamamen Bitcoin, kripto paralar ve Blockchain’e ayrıldı.

Güneri program başında BtcTurk ile ilgili yaptığı açıklamalarda, “BtcTurk’ün bence şöyle bir önemli noktası var: Yaklaşık 11 yıldır hayatımızda olan bir teknoloji içerisinde neredeyse 7 yıldır faaliyet gösteren bir marka. O yüzden bu devrim niteliğindeki teknolojide de ilk yıllarından beri neredeyse var olan bir Türk markası olmak da bizim için ayrı bir mutluluk.” ifadelerini kullandı.

Sonrasında Bayülgen, maaş ödemelerinin Bitcoin ya da kripto para ile yapılıp yapılamayacağını sordu ve Güneri şu şekilde cevap verdi:

Eğer bunu Okan Bayülgen olarak, sanatçı olarak soruyorsanız bu imkanınız var. Çünkü Bitcoin cüzdanınız varsa eğer Bitcoin sahibi olan insanlardan, hiçbir aracılık hizmeti almadan herhangi bir kurumdan doğrudan ödeme alma şansınız var. Ama bir şirkette maaşlı olarak çalışıyorsanız ve bu şirket Türkiye’de kurulu normal bir şirket ise orada bir miktar daha yol almamız gerekiyor.

Bununla beraber bizim de daha önce değindiğimiz bir konu olan “Bitcoin miras bırakılabilir mi” sorusu da programda yanıtlandı. BtcTurk CEO’su konuyla ilgili olarak borsalarının, vefat eden müşterilerinin yakınlarına borsada bulunan varlıkları miras hukuku çerçevesinde  verdiklerini ifade etti.

Paranın Değeri Nereden Geliyor?

Program esnasında Manukyan yaptığı açıklamalarda paranın ya da Türk Lirası’nın değerinin kanundan geldiğini ve kanunda verginin TL olarak ödenmesinin belirlendiğini ifade etti ve “Sen istersen bütün paranı dolarda tut vergi ödeme günü geldiğinde satacaksın TL alacaksın. Dolayısıyla Bitcoin’in önü çok açık.” sözlerini kullandı.

Daha sonra Bitcoin whitepaper’ına ve Satoshi Nakamoto’ya değinen Öz, kripto para ekositeminde çok ciddi taraftarların olduğunu dile getirdi. Öz açıklamalarında, “Bazıları diyor ki Blockcahin teknolojisi devleti yok edecek, bir kısmı diyor ki Bitcoin bütün merkez bankalarını, bankaları yok edecek. Aslında böyle bir şey yok. Gördüğümü kadarıyla Bitcoin şu anda kendine bir yer edindi ve bu çok büyük bir başarı.” ifadelerini kullandı.

Tüm bunların yanında Blockchain teknolojisine değinen Şenkardeş, “Normalde bankadan Erkan bana para gönderdiğinde bunu bankadan bir kişi onaylıyor ve bir dekont basıyor. Banka sistemden bize diyor ki; Erkan’ın cüzdanından aldım Çağla’nın cüzdanına koydum. Blockchain’de aynı anda 100.000 kişi aynı anda bu işlemi zaman damgası ile Blockchain’ yazıyorlar ve bu artık değiştirilemez bir kayıt oluyor.” sözleriyle teknolojiyi özetledi.

Gerçekten en temel haliyle ve basitçe Bitcoin’in, kripto paraların ve Blockchain teknolojisinin anlatıldığı programın tamamını BtcTurk’ün YouTube kanalından izleyebilirsiniz…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Ekosisteminde Doğru Bilinen Yanlışlar

Sonrakini Oku

Tom Lee: Bitcoin Yarım Milyon Doları Görebilir!

Bir Cevap Yazın