BTC Yeni Dip Noktasını Gördü: SEC Kararları Piyasayı Etkiliyor Mu?

İyimser düşünenler daha fazla düşemeyeceğini tahmin ederken kripto piyasası dalış ardına dalış gerçekleştirdi. Bir hafta boyunca 3800 ile 4200 arasında gidip gelen BTC son 24 saatte yeniden ayılara kapılarak 3380 dolara kadar düştü.

BTC süreç içerisinde yılın en düşük seviyesi 3350 dolara kadar işlem gördü. Satış baskısının yeniden ortaya çıkmasının ardından daha önce boğa tahmininde bulunan birçok yorumcunun çok ağır yanıldıklarını gördük. Elbette düşüşün üst nedenleri de olabilir ancak şimdilik bu yıl içerisinde ETF ile ilgili yaşananlara bakalım.

Daha önce ajanslarda yer alan haberlere göre VanEck, SolidX ve CBOE’yi temsil eden kişiler Bitcoin ETF’leri hakkında SEC’le görüştü. Bu görüşme SEC ve VanEck dijital değer ekibinden Gabor Gurbacs ile arasındaki 2. görüşme oldu. Gurbacs görüşmenin ardından yaptığı açıklamalarda ETF’lerin milyarlarca dolar yatırım çekebileceğini belirtmişti. VanEck düzenleyicinin manipülasyon, düşük likidite ve kötü oyuncular hakkında endişelerini gidermeye çalıştı. Görüşmelerin olumlu geçtiği rapor edilse de SEC’in kararı erteleme oldu. Sonuç kötü olmasa da bazı yatırımcılar için paniğe sebep oldu ve katlanarak artan bir negatif etki yarattı. Haber geldiğinde kripto para piyasası halihazırda düşüş trendindeydi.

Bazılarına göre SEC’in kararı piyasanın gidişatını değiştirmedi. Yine de yıllardır süren ETF efsanesinde giderek sona yaklaşıldığı söylenebilir. Eğer kabul edilirse sektör bazında işlerin değişeceği muhtemel. Bitcoin ETF ertelemesi hakkında birçok görüşü kenara bırakırsa bazı piyasa analistlerine göre BTC halen dibe vurmuş değil.

Eski Goldman Sachs yöneticilerinden Micheal Bucella BTC’nin stres döngüsünün tepe noktalarına yaklaştığını belirtti ve tam bir rakam belirtmese de BTC’nin ayılarla işinin henüz bitmediğini ifade etti. Civic CEO’su Vinny Lingham yakın zamanda benzer şeyler söyledi ve BTC’nin aylar boyunca 3 bin ile 5 bin dolar arasında salınabileceğini tahmin etti. Yorumcular dip noktası konusunda hemfikir değil ancak birçoğu “dibin dibi” olabileceğini öngörüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

“Kripto Vadi” En Hızlı Büyüyen Teknoloji Merkezi Oldu

Sonrakini Oku

Dünyaca Ünlü Bankadan Ripple’a Övgü Ve Yeşil Işık

Bir Cevap Yazın