BTC, ETH, XRP ve LINK: 1 Yıllık Fiyat Hareketleri Ve Fiyat Beklentileri

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatı yılbaşından bu yana büyük bir artış kaydetti. 1 Ocak 2020 tarihinde 7.200 dolar bandında işlem gören BTC, şu anda 19.000 doların üzerinde işlem görüyor ve çoğu isim artışın devam etmesini bekliyor.

Bitcoin Fiyatı

Aslında BTC 2020 yılında içinde geçtiğimiz günlerde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolar sınırına da dayandı. Ancak burada yaşanan satış baskısı BTC’nin önemli psikolojik seviyeyi geçmesini engelledi.

Bunların yanı sıra hem bu yıl hem önümüzdeki yıllarda büyük enflasyon oranlarının yaşanmasını bekleyen önemli yatırımcılar Bitcoin’i bir koruma olarak değerlendirmeye ve yatırım yapmaya başladı. Böylece BTC fiyatı 2020 yılında büyük yatırımcılar tarafından da desteklenmiş oldu. Ayrıca bu durum BTC’nin “dijital altın” sıfatını da pekiştirdi.

Öte yandan Bitcoin’in 2020 rallisinin başlamasının öncesinde merkezsiz finans (DeFi) token’larının da çok büyük artışlar kaydettiğine şahit olduk. Hatta büyük bir çoğunluğu sergiledikleri performanslarla lider kripto para birimini geride bıraktılar.

DeFi token’larının sergiledikleri göz kamaştırıcı performanslar Ethereum’un da Bitcoin’den daha iyi performans sergilemesini sağladı. Çünkü çoğu DeFi projesi Ethereum üzerine kurulu durumda.

Ethereum Fiyatı

Hem DeFi token’larındaki büyüme hem de ETH 2.0 konusunda yaşanan gelişmeler sayesinde oldukça iyi bir yılı geride bırakmaya hazırlanan Ethereum (ETH) yıl başından bu yana yüzde 300 gibi büyük bir artış kaydetti.

Yıla 130 dolar bandında başlayan piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para birimi yıl içinde 608 dolara kadar yükseldi. Sonrasında geri çekilmeler ve düzeltmeler yaşayan Ethereum’un 2021 yılında da artışını devam ettirmesi ve 1.000 dolarlık önemli psikolojik seviyeyi yıl bitmeden görmesi bekleniyor.

Ripple ve Chainlink

Bitcoin ve Ethereum’a ek olarak geçtiğimiz ay üçüncü en büyük kripto para birimi olan Ripple (XRP) da çok iyi bir performans sergiledi. sadece geçtiğimiz ay %165 yükselen XRP’nin bu performansın yatırımcıların yüzünü güldürdü. Çünkü Ripple 3 yıldır bir ayı piyasasında bulunuyordu ve çok fazla yatırımcı artık XRP’den ümitlerini kestiklerini ifade etmişti.

Bunlara ek olarak Chainlink (LINK) piyasa hacmi bakımından ilk onda yer alıp en iyi performans sergileyen kripto para birimleri içinde bulunuyor. Ortaya çıkan verilen LINK’in 1 yılda yüzde 500 gibi büyük bir değer artışı yaşadığını gösteriyor.

Bitcoin rallisinin devam etmesi halinde analistlerin büyük çoğunluğu altcoin’lerde de artışın devam etmesini bekliyor. Çünkü Bitcoin fiyatı tüm kripto para fiyatlarını etkiliyor ve altcoin’ler de BTC’yi takip ediyor. Dolayısıyla Bitcoin’in yükselişini devam ettirmesi halinde Ethereum’un 1.000 doları, XRP’nin 1 doları ve Chainlink 20 dolar geçebileceği ifade ediliyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Recep Akdağ’dan Dijital Para Tavsiyesi: Bulaşmayı Önleyelim

Sonrakini Oku

Sigorta Şirketine Saldıran Hackerlar, 200 Bitcoin (BTC) Fidye İstiyor

Bir Cevap Yazın